Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o 22 procent na 2,22 miliardy korun

Banky Raiffeisenbank 27.02.2012 | 11:50 0 Komentářů

Raiffeisenbank v loňském roce vykázala rekordní zisk 2,22 miliardy korun, výrazně vzrostl kapitál banky a došlo k růstu v úvěrech i vkladech. Banku netíží dluhopisy ohrožených zemí, k růstu zisku přispěl i pokles opravných položek. Raiffeisenbank bez potíží splňuje požadavky rakouských regulátorů na poměr úvěrů a vkladů, i proto chce letos pokračovat v úvěrovém růstu u soukromých osob i firem.

Rok 2011 byl pro nás rekordní, nikdy v historii jsme na tom nebyli lépe ve výši zisku, kapitálu či likvidity. K nárůstu zisku přispěl fakt, že nedržíme ani korunu v dluhopisech Řecka ani jiných ohrožených zemí, dále nám klesla tvorba opravných položek a přitom se nám dařilo růst v úvěrování i vkladech,“ komentoval výsledky za rok 2011 generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.

V roce 2012 bude na české banky působit kombinace nízkých úrokových marží, nejistého vývoje domácí ekonomiky a zpřísněných požadavků na výši kapitálu ze strany evropských regulátorů. I v tomto obtížném prostředí ale chceme pokračovat v úvěrovém růstu, a to jak u domácností, tak i ve firemním sektoru. Klienty s dostatečnou bonitu či kvalitním podnikatelským projektem chceme úvěrovat i nadále. Po produktové stránce chceme dále pokračovat v loňském rychlém růstu privátního bankovnictví, zaměříme se rovněž na bankovnictví pro chytré mobily a aktivně se chceme podílet i na penzijní reformě,“ zdůraznil Lubor Žalman priority banky pro letošní rok.

Bližší informace k hospodářským výsledkům za rok 2011

Čistý zisk a výnosy

Čistý zisk banky meziročně vzrostl o 22% na 2,22 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy meziročně kvůli poklesu marží poklesly o 3,4 procenta na 6,8 miliardy Kč,  čisté příjmy z poplatků (především díky oživení obchodování ve firemním sektoru a růstu počtu transakcí) vzrostly o 18 % na 2,2 miliardy korun. Příjmy z poplatků se na celkových příjmech podílejí 21 % procenty, což je výrazně méně než je evropský standard.

V portfoliu žádné rizikové dluhopisy

Raiffeisenbank ve svém portfoliu nedrží žádné dluhopisy jakékoli z rizikových zemí Evropy (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko, Španělsko). Téměř 99 % svých investic banka směřuje do státních dluhopisů České republiky.

Řízení rizik 

Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek klesly meziročně o 15,4 %
na 1,9 miliardy korun. K poklesu dochází především ve firemním sektoru. K dobrému výsledku pomáhá i úspěšné vymáhání nesplácených pohledávek.

Náklady

Provozní náklady meziročně vzrostly o 12 % na 5,58 miliardy korun. Nárůst je způsoben především růstem počtu poboček a s tím souvisejícím nárůstem počtu zaměstnanců. Banka ke konci loňského roku zaměstnávala 2954 lidí, což je o 80 více než o rok dříve.

Vklady a úvěry

Celková aktiva vzrostla meziročně o 9,2 % a dosáhla 203,4 miliardy korun. Objem úvěrů meziročně vzrostl o 3,8 % na 158,5 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 14,3 procenta na 143,9 miliardy Kč, k nárůstu vkladů došlo především na spořicích účtech. Poměr úvěrů a vkladů tak díky rychlému růstu vkladů meziročně  klesl ze 121 % na 110%. Rakouští regulátoři přitom pro výpočet poměru úvěrů a vkladů využívají jinou metodiku, podle které banka splňuje 110% limit rakouských regulátorů s velkou rezervou a má tak dostatek likvidity na další úvěrový růst.

Kapitál 

Vlastní jmění banky se meziročně zvýšilo o 16% na 16,2 miliardy korun.  Kapitálová přiměřenost banky ke konci roku dosáhla 12,04%, zatímco o rok dříve to bylo 10,49 %.

Hlavní nefinanční události roku 2011

Pobočková expanze

Raiffeisenbank v roce 2011 prošla největší pobočkovou expanzí ve své historii. Koncept Raiffeisen Premium Banking má vlastní design a je určen pro klienty s příjmy přes 25 tisíc měsíčně. Otevřela několik desítek nových poboček, řadu dalších míst rozšířila o poradenská místa pro prémiovou i firemní klientelu. Banka tak nyní obsluhuje klienty na zhruba 125 pobočkách, v letošním roce tuto pobočkovou expanzi dokončí otevřením několika posledních obchodních míst.

Privátní bankovnictví fwr

Raiffeisenbank spustila nový koncept privátního bankovnictví pod samostatnou značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Privátní bankovnictví FWR nabízí ojedinělou kvalitu obsluhy založenou na zahraničních zkušenostech a  kombinaci profesionálního investičního poradenství, regionální produktovou specializaci s možností nakoupit jakékoliv světové investiční produkty a exkluzivní klub FWR poskytující služby klientům privátního bankovnictví po celém regionu. Taková kombinace těchto čtyř prvků je na českém trhu unikátní. V průběhu roku FWR začalo nabízet ojedinělé služby, jako je např. zakládání a správa rodinných nadací.

Spolupráce s Vodafone

Banka zahájila spolupráci s mobilním operátorem Vodafone v propojování mobilních a finančních služeb. V první fázi Raiffeisenbank a Vodafone nabídli partnerskou kreditní kartu s možností volání zdarma a ekologickým rozměrem, zároveň se na vybraných pobočkách Raiffeisenbank objevily prodejní stánky Vodafone. Na podzim byla spolupráce rozšířena o nabídku bankovních služeb na několika vybraných pobočkách Vodafone.

Datové schránky

Raiffeisenbank se stala první bankou v České republice, která využívá při čerpání firemních úvěrů datové schránky. Díky datovým schránkám je čerpání úvěrů pro firemní klienty rychlejší, jednodušší a levnější, využít je lze především u provozních úvěrů, kde dochází k častějšímu čerpání.

Ocenění v roce 2011:

Raiffeisenbank je podle studie společností PwC a Senteo  nejlepší bankou v České republice. PwC zveřejnila svou studii založenou na pěti klíčových oblastech: značka, komunikace, prostředí, nabídka a kultura. Raiffeisenbank zvítězila ve všech pěti sledovaných kategoriích. Největší náskok před konkurencí přitom získala v oblasti firemní kultury.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.