Středa 29. září. Svátek má Michal.

Průmysl zpět ve výborné kondici

Makro 06.01.2017 | 17:37 0 Komentářů

Listopadové výsledky průmyslu docela překvapily, když růst tohoto největšího tuzemského odvětví dosáhl v meziročním vyjádření 7 %. Část z tohoto čísla sice představuje jeden pracovní den navíc, ale i bez ohledu na něj lze vývoj v průmyslu hodnotit jako pozitivní. 

Za příznivý výsledek vděčí průmysl především výrobcům osobních automobilů, jejichž produkce se tentokrát zvýšila o více než 15 %. K růstu se navíc vrací po delší přestávce i energetika. 

Pozitivní však není jen samotný růst výroby, ale i nové zakázky, které slibují průmyslu silné výsledky v následujících měsících. Vzrostly o téměř 11 % a zcela nepřekvapivě šlo opět především o automobilový průmysl, který se veze na vlně poptávky po nových vozech v Evropě, které navíc dokáže vycházet vstříc novými modely a dalšími inovacemi. 

Pro českou ekonomiku je velmi dobrou zprávou, že se průmysl po dvou slabších měsících zase vrací do kondice. Nakonec je to největší tuzemské odvětví, které se i největší měrou podílí na ekonomickém růstu, na zvyšování přebytku zahraničního obchodu a především i na zlepšování situace na trhu práce. Nejen z pohledu tvorby pracovních míst, ale i z pohledu zvyšování mezd a tedy i životní úrovně. 

Listopadové výsledky průmyslu považujeme za velmi povzbudivé i z pohledu ekonomického růstu v závěru letošního roku. Ostatně index nákupních manažerů už naznačil, že se můžeme těšit na velmi solidní výsledky v průmyslu i za prosinec. A zejména díky průmyslu předpokládáme, že se růst HDP ČR mohl udržet v závěru roku v blízkosti dvou procent a celkově za celý uplynulý rok ekonomika vzrostla, podle našeho názoru, o 2,4 %. 

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.