Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Přírodní živly řádily méně, přesto způsobily škody za více než sto milionů korun

Letošní léto bylo z hlediska řádění přírodních živlů nejmilosrdnější za posledních pět let. „Podle údajů našich likvidátorů za letošní letní měsíce způsobily deště, vichřice, kroupy a bouřky přes 1 500 škod za více než 114 milionů korun. Ve srovnání s loňským kalamitním létem je to výrazně příznivější bilance,“ uvedl tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. „Na sedmdesát procent všech letošních letních kalamitních škod je již zlikvidováno,“ doplnil Jiří Cívka.

Letošní řádění přírodních živlů vystavilo nejvyšší účty zemědělcům. Domácnosti a majitelé rodinných domů nahlásili škody za více než 10 milionů korun. Kritické dny nebyly tak výrazné jako vloni, ale přesto se našly takové, které přinesly značné škody. Například 11. června přešla republikou vlna silných bouřek s přívalovými dešti a krupobitím. Hasiči odstraňovali padlé stromy ze silnic a železničních tratí, čerpali vodu ze zatopených sklepů. Bouře ničila pole zemědělcům, ale i zahrady a skleníky zahrádkářům.

Velmi silné bouřky doprovázené poryvy větru a krupobitím ničily úrodu a porážely stromy na začátku prvního červencového týdne, stejně jako na počátku třetí dekády. Další řádění živlů se odehrálo na začátku srpna, kdy republiku postihly přívalové deště a silné bouřky. Na některých tratích nejezdily vlaky, došlo i k lokálním bleskovým povodním.

Nejvíce škod letos, stejně jako vloni, nahlásili obyvatelé Středočeského kraje. Ovšem oproti loňským 1249 škodám za téměř 218 milionů korun to letos bylo „pouze“ 221 případů s celkovou bilancí 12 milionů korun,“ vypočítává Jiří Cívka z pojišťovny Generali.

Likvidátoři pojišťovny Generali již zlikvidovali přes tři čtvrtiny letních kalamitních škod na domácnostech a rodinných domech. V případě zemědělců je podíl zlikvidovaných škod více než 90 %.

Loňské letní živly způsobily klientům Generali přes 6 tisíc škod za téměř 1,2 miliardy korun.  Z dlouhodobých statistik pojišťovny vyplývá, že loňský rok byl výrazně nadprůměrný. Škody způsobily jednak povodně na počátku června a dále pak krupobití a bouřky doprovázené vichřicí na přelomu července a začátku srpna.

V roce 2012 likvidovali pracovníci pojišťovny Generali celkem 3 368 případů za 449 milionů korun, jen za škody na domácnostech a rodinných domech vyplatila pojišťovna téměř 21 milionů. Likvidátoři byli zavaleni prací především na konci června a v prvních dnech července.

Rok předchozí bylo počasí vlídnější, ne však tak mírné jako letos. Živly, především silné bouřky v polovině července 2011, napáchaly klientům Generali 2 660 škod za 156 milionů korun. Zdaleka nejvíce bylo postiženo zemědělství. Domácnosti a majitelé rodinných domů nahlásili škody za 13 milionů korun. Nejvíc případů bylo hlášeno z Jihočeského kraje.

Léto rok 2010 se po květnových povodních zdálo být celkem bezproblémové. Ovšem jen do silných bouří s vichřicemi a krupobitím v polovině srpna. Především kvůli nim to léto likvidovala pojišťovna Generali téměř 4 tisíce škod za 380 milionů korun, nejvíce škod sčítali tentokrát nejen zemědělci, ale také majitelé rodinných domů a bytů. Jejich škody byly za 104 miliony korun. Nejpostiženějším krajem se tehdy stala Praha.

Ačkoli bylo letošní léto v počtu živelních pohrom podprůměrné, počty škod nejsou zanedbatelné. „Počasí a následné živelní pohromy se nedají odhadnout předem. Vhodné pojištění tak zůstává jedinou možností, jak mohou být lidé na řádění živlů připraveni. Když taková situace nastane, naši likvidátoři zasahují okamžitě a pracují velice rychle. V případech, kdy to okolnosti umožňují, vyplácíme pojistné plnění během několika dnů,“ dodává tiskový mluvčí Generali Jiří Cívka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.