Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Polská data zlotému příliš nepomohou

Investice 18.04.2016 | 17:00 0 Komentářů

Kurz koruny vůči euru se již několikátý den v řadě drží v úzkém pásmu 27,02–27,03 CZK/EUR. A ani pondělní obchodování v tomto směru nepřineslo žádné změny. České březnové ceny průmyslových výrobců skončily o dvě desetiny níže, než trh čekal (-4,5 % y/y), což ho ještě více utvrdilo v tom, že inflační tlaky v domácí ekonomice zůstanou utlumené. Koruna tak v nejbližším období příliš mnoho důvodů ke vzdalování se od kurzového závazku mít nebude.

Kurzy zbylých regionálních měn se vyvíjely diferencovaně. Zatímco polský zlotý v průběhu dne ztratil 0,3 %, když oslabil na 4,3 PLN/EUR, maďarský forint si naopak o 0,2 % polepšil (na 310,6 HUF/EUR).

Nových makroekonomických dat se zítra dočkáme pouze v Polsku. Na programu budou březnové maloobchodní tržby, průmyslová produkce a ceny průmyslových výrobců. Přestože jak průmyslová produkce, tak maloobchodní tržby své meziroční tempo růstu v březnu pravděpodobně zpomalily, mělo by se podle ekonomů SG jednat pouze o dočasný jev. Soukromá spotřeba by měla být podpořena jak vládními opatřeními, tak i dobrou situací na trhu práce (zaměstnanost v březnu vzrostla o 2,7 % y/y) a rostoucími mzdami. Z krátkodobého hlediska však zítřejší data polskému zlotému velkou podporu nenabídnou.

Česká swapová křivka zůstala dnes beze změny. 

JANA STECKEROVÁ
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.