CZK/€ 24.260 -0,45%

CZK/$ 22.089 -0,77%

CZK/£ 28.039 -0,11%

CZK/CHF 25.207 -0,23%

08. 09. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Pololetní vysvědčení: Partners rostly hypotéky meziročně skoro o miliardu

 


 

Objem hypoték se zvýšil o miliardu

Rostoucí zájem o hypotéky podporuje neustálé snižování úrokových sazeb. Na hypotéky a spotřebitelské úvěry dosáhne u bank stále více Čechů. Zvýšila se jak poptávka po nových hypotékách, tak i po refinancování stávajících hypoték. „V letošním roce končí pětileté fixace z roku 2011, kdy se průměrná úroková sazba pohybovala nad 4 % p. a. Refinancováním tak lidé dost ušetří. Při průměrné hypotéce 1,7 mil. na 25 let a při sazbách 4,2 % p. a. platili Češi v roce 2011 9 162 Kč každý měsíc. Po pěti letech jim zbývá doplatit 1,48 milionu Kč a při zachování konce splatnosti bude nová splatnost 20 let a úroková sazba 1,8 % p. a. Měsíční splátka tak klesne na 7 300 Kč. Lidé tak každý měsíc ušetří téměř 2 tisíce Kč,“ komentuje změny Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Banky se předhánějí v nabídkách jak pro nové klienty, tak pro ty, kteří již hypotéku mají a chtějí stávající hypoteční úvěry refinancovat. Umožňují jim zafixovat si sazbu až 2 roky před koncem stávající fixace, zároveň většinou nabízejí vyřízení i odhad zdarma, a pokud se zásadně nezměnila jejich rodinná situace, nemusejí ani dokládat příjem. Navíc ale lidem umožňují fixaci sazeb za stávajících legislativních podmínek i na 10 let.

Podle Vladimíra Weisse, finančního poradce Partners, se klienti snaží brát si hypoteční úvěr co nejvyšší, nejčastěji do 85 nebo 90 % zástavní hodnoty nemovitosti. „Pokud použijí 10 nebo 15 % z vlastních zdrojů, zajistí si skvělé úrokové sazby,“ říká a popisuje, že nejčastěji řeší komplikace s odhadem. Ten často vyjde až o několik procent nižší, než je kupní cena nemovitosti, což následně zvyšuje tlak na použití vlastních zdrojů.
Otázka je, v jakém duchu proběhne druhé pololetí. Stávající trend částečně ovlivní zavedení nového úvěrového zákona, který by měl začít platit koncem roku 2016. „Některé banky již začaly měnit opatření v rámci metodik a procesů a zpřísňují. Některé v průběhu léta úplně zastavily prodej hypotéky bez dokládání příjmu,“ upozorňuje analytička Drásalová. Makroekonomicky ale zatím navyšování úrokových sazeb nic nenasvědčuje.

S investicemi zahýbal brexit

První pololetí bylo rušné také na světových trzích. Klienti Partners v prvním pololetí jednorázově investovali 634 milionů Kč. Nově sjednané pravidelné investice dosáhly zhruba 18 milionů Kč měsíčně, dohromady tedy asi 108 milionů Kč.

Nejdřív trhy rozhýbaly obavy z ekonomického zpomalení Číny – na dno si akciové indexy sáhly v únoru. Opět se ale ukázalo, že prodávat v době nejvíce pesimistických zpráv nebývá dobrý nápad, protože situace se poté uklidnila. Koncem června pak přišel šok v podobě brexitu, který ale nakonec pomohl na nová maxima americkým akciím přesně v duchu pořekadla: Když se dva perou…,“ popisuje nálady investorů investiční analytik Partners Aleš Tůma.

Brexit tedy neměl na globální trhy po počátečním šoku dramatický dopad, ale způsobí, že si bude možné „užívat“ nulové úrokové sazby ještě o něco déle. „Centrální banky včetně ECB zkrátka v době zvýšené nejistoty prodlouží svoje mimořádná opatření na podporu ekonomiky. Jestli a co tím podpoří, je otázka, ale konzervativní investory to zabolí. Ceny státních dluhopisů vyspělých zemí trhaly v poslední době rekordy, takže Německo si aktuálně může půjčit na 10 let za záporný úrok a desetiletý český státní dluhopis nese do splatnosti 0,3 %,“ doplňuje analytik Partners.

Dlouhodobý přístup k investicím má i nadále smysl. Znamená to investovat pokud možno pravidelně do fondů zaměřených na akcie silných firem.

Neživotní pojištění: více pojištěných vozidel

O 4,3 procenta rostla produkce neživotního pojištění (tedy pojištění vozidel, majetku, odpovědností a cestovního pojištění), a to na částku 51 milionů Kč. Prim hrály zejména pojistky vozidel. „Za první pololetí došlo k nárůstu produkce v celkovém pojistném o necelých 8 %, což lze přičíst částečně na vrub růstu počtu smluv, ale také zvyšování sazeb u povinného ručení, i když velmi pozvolnému,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění Partners Zbyněk Kuběj.

 

Životní pojištění: Češi dávají přednost rizikovému pojištění

U životního pojištění došlo k mírnému  poklesu přibližně o 10 %, u tohoto produktu se jedná o dlouhodobý trend. Aktuální výsledky se pohybují ve výši 210 milionů Kč, loni se jednalo o sumu asi 236 milionů Kč. „Nadále rostl poměr rizikového na úkor investičního životního pojištění z loňských 13,5 % na letošních 25 % rizikových pojistek. Jednou z příčin je zlepšení produktové nabídky, druhou negativní vnímání investičního životního pojištění lidmi, které ale přináší řadu výhod, pokud se správně použije,“ konstatuje analytik životního pojištění Partners Pavel Krejčík. Ve druhé polovině roku 2016 ovlivní pravděpodobně trh novela zákona, která reguluje odměny pojišťovacích zprostředkovatelů. Pojišťovny a zprostředkovatelé budou vyjednávat o jejich nové podobě. Nadcházející úprava již měla vliv na pololetní hospodářské výsledky společnosti.

Obrat ovlivnila nová metodika výplaty provizí

Finančně poradenská společnost Partners utržila v prvním pololetí letošního roku 483 milionů Kč. V meziročním srovnání tak došlo k očekávánému menšímu poklesu asi o 43 milionů Kč z důvodu nové firemní metodiky vyplácení odměn za životní pojištění. „Poradci Partners se s předstihem připravují na novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, a přibližně 40 % z nich proto dnes dobrovolně volí možnost rozložené výplaty provize do prvních tří let trvání produktu oproti celkové částce vyplacené okamžitě. To, co se nyní projevilo negativně, se během následujících let ukáže jako pozitivum. Jakmile začne nová úprava platit, budou na ni naši poradci připraveni a zajistí tak stabilitu svých příjmů,“ vysvětlil výsledky generální ředitel a spolumajitel Partners Petr Borkovec s tím, že počet uzavřených smluv meziročně vzrostl téměř o 800 na bezmála 116 tisíc smluv. Do druhého pololetí vstupuje s optimismem. „Očekáváme růst produkce i tržeb. Aktuální čísla ukazují po sedmi měsících nárůst nového byznysu 5 %,“ komentuje výhled Petr Borkovec. Celá skupina Partners dosáhla pololetního obratu 514 milionů Kč.

Partners Financial Services

30. 6. 2016

30. 6. 2015

Počty smluv

115 819

115 068

Obrat

482 814 484 Kč

525 945 958 Kč

Výsledek hospodaření před zdaněním

32 341 906 Kč

38 888 772 Kč

Objem hypoték

9 096 953 878 Kč

8 205 535 840 Kč

Počty hypotečních smluv

5 128

5 020

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Retailové nemovitostní fondy. Na špici je CREDITAS, ZDR Investments a Conseq realitní

Inflace v Česku nepolevuje. V lednu zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Meziměsíční růst cen je nejvyšší od roku 1993. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Investoři proto hledají způsoby, jak své prostředky zhodnotit. Zajímavé výnosy přináší například nemovitostní fondy. Jaká byla v loňském roce výnosnost těch […]

Text: Filip Kučera

22. 02. 2022

Peníze - brýle - slepota - finanční plán

Finanční plán jako prodejní nástroj?

Finanční plán je základním nástrojem naprosté většiny finančních poradců. Je ale v dnešní turbulentní době ještě něčím jiným než marketingovým nástrojem sloužícím k prodeji finančních produktů?

Text: Petr Zámečník

30. 10. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *