Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Podíl zahraničních držitelů českých dluhopisů v listopadu klesl; státní dluh na konci roku vzroste

Podle dnes ráno zveřejněných údajů se v listopadu dále snížil podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů.

Celkový objem vládních obligací dosáhl 1600 miliard korun, z toho zhruba 1400 miliard bylo korunových dluhopisů na domácím trhu. A zahraniční investoři jich na konci listopadu drželi 586 miliard, tedy 42 %. Tento podíl přitom dosáhl vrcholu jen nedávno; v září činil 51,3 %. Od té doby tedy strmě klesá. Za tím stojí dva důvody. Postupně se splácely krátkodobé dluhopisy, které Ministerstvo financí vydávalo v posledních několika málo letech, aby vydělalo na záporných výnosech panujících na trhu kvůli intervencím ČNB. A zároveň nejsou pro zahraniční investory (krátkodobé „spekulanty“) české dluhopisy tak atraktivní, jak byly ještě před pár měsíci.

Zahraniční investory tak začínají postupně nahrazovat domácí kupci. Ti ale obvykle požadují u dluhopisů vyšší výnos, než tomu bylo u krátkodobých zahraničních investorů. V říjnu a v listopadu tedy výnosy českých státních dluhopisů rostly: desetiletý výnos se přiblížil dokonce ke 2 %, nakonec minulý měsíc uzavřel na 1,67 %.

Na konci letošního roku dosáhne státní dluh (dluh centrální vlády) podle našich odhadů 1623 miliard korun, o deset miliard korun více než na konci roku 2016. Díky rychlému růstu ekonomiky se ale jeho poměr k HDP sníží z 33,8 % na cca 32,1 %. V příštím roce se podle našich odhadů státní dluh zvýší na 1642 miliard, pokračující ekonomická expanze jeho podíl na HDP ale dále zmenší na 30,6 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.