Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

PLATINA A PALLADIUM, DRAHÉ KOVY, KTERÉ ROVNĚŽ ZASÁHL KORONAVIRUS

Investice 24.08.2020 | 16:15 0 Komentářů

Rok 2019 byl rok palladia, kdy jeho cena atakovala jednu hranici za druhou, ani platina nezůstala v loňském roce pozadu. Nicméně přišel rok 2020 s koronavirovou krizí, která významně zasáhla právě i trh s těmito drahými kovy.

„Rok 2020 můžeme rozdělit na dvě části. Začátek roku se nesl stále ještě ve znamení růstu obou kovů, výrazněji u palladia, kde cena v únoru vystoupala na rekordní úroveň 2 875,5 USD za trojskou unci a platina se pohybovala kolem 980 USD za trojskou unci. Druhou část můžeme datovat od března, kdy přišla studená sprcha díky koronavirové krizi a cena palladia se propadla pod 1 500 USD/Oz a platina pod 600 USD/Oz. Stejně, jako ostatní trhy byl i trh palladia a platiny zasažen obrovskými výprodeji, kdy investoři prodávali vše, co měli a snažili se získat hotovost,“ vysvětluje Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky.

Po prvotním šoku se cena obou kovů ustálila a opět se vydala pozvolnou cestou růstu a nyní se pohybuje na úrovni 2 200 USD/Oz u palladia a 950 USD/Oz u platiny. Nicméně až čas ukáže, jak se bude vyvíjet trh těchto dvou drahých kovů. Krize může ovlivnit cenu palladia a platiny na delší dobu a může zůstat dlouhodobě na nižší úrovni ve srovnání se začátkem roku 2020. Dalším možným scénářem je rychlé oživení především průmyslové poptávky po těchto kovech, která zapříčiní růst jejich ceny.

 

Rekordní rok 2019 pro palladium a platinu

V roce 2019 cena palladia a platiny výrazně rostla. Na počátku roku 2019 se cena palladia pohybovala na úrovni cca 1 267 USD/Oz, v únoru již překročila 1 500 USD a konec roku byl zakončen na úrovni přes 1 900 USD/Oz, tedy roční nárůst zhruba o 50 %. Také druhý kov, platina, následoval podobnou dráhu, na začátku roku 2019 se jeho cena pohybovala okolo 785 USD/Oz, na konci roku vzrostla na 952 USD, tedy opět významně poskočila o 21 %.

Hnací silou růstu ceny palladia a platiny byla především zvýšená poptávka ze strany automobilového průmyslu, který přechází na ekologicky šetrnější řešení po aférách z roku 2015. Palladium i platina se používají v katalyzátorech. Rozdíl je ten, že palladium najde využití u benzínových aut, platina u naftových. Vzhledem k požadavkům trhu na benzínové motory podpořeným změnami v legislativě je více v kurzu palladium.

„Neméně důležitým faktorem pro růst byla i nedostatečná nabídka, která nestačila uspokojovat rostoucí poptávku. Průmyslová odvětví poptávající palladium jsou nejvíce závislá na dodávkách z Ruska a JAR. Je tedy nasnadě, že tyto dvě země mohou ovlivňovat ceny dotyčných kovů. Jakékoliv výpadky mají vliv i na pokles celosvětových dodávek a růst ceny,“ dodává Jankovský.

Největším producentem palladia na světě je Rusko společně s JAR, tyto dvě země dodávají na trh cca 80 % daného kovu. U platiny je největším producentem JAR, a to s podílem cca 80 %. Tedy je zřejmé, že tyto země mohou ve velkém ovlivňovat i ceny daných kovů. Jakékoliv výpadky a problémy pak mají vliv i na pokles dodávek a růst ceny.

„Palladium a také platina jsou rovněž okrajově investičními kovy. Tyto investice považujeme za rizikovější, než je tomu u zlata a stříbra. Zlato a stříbro jsou zavedené kovy, používají se nejvíce ve šperkařství a stříbro má navíc také průmyslové využití. Trh s nimi je větší a má větší tradici. Z tohoto důvodu je poptávka po nich stabilnější. Kovy v podobě investičních mincí a slitků jsou rovněž likvidnější,“ říká Lukáš Jankovský ze Zlaťáků.

Jak je vidět, ceny palladia a platiny rostly především z důvodu změny politiky a příklonu k ekologicky šetrnějším řešením. Průmysl je stále hlavním a dominantním hnacím pilířem poptávky po těchto kovech. Menší část zaujímá investiční poptávka a poptávka ve šperkařském odvětví.

 

Faktory, které budou ovlivňovat cenu platiny a palladia:

  • Další vývoj koronaviru ve světě a jeho dopad na globální ekonomiku
  • Těžba a dodávky na trh (přebytky / deficity)
  • Průmyslová poptávka, především v automobilovém sektoru
  • Geopolitika
  • Uvolněné měnové a fiskální politiky atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.