CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

06. 06. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Palladium pokořilo na konci května hranici 2 000 dolarů za trojskou unci

 

Na konci května se palladium přehouplo přes hranici 2 000 dolarů za trojskou unci a dnes se jeho cena stále drží nad 1 950 dolarů. Hlavní důvodem je optimismus spojený s opětovným otevřením čínské ekonomiky a plánovaným rozjezdem automobilek, které byly nuceny uzavřít své provozy v důsledku koronavirové krize. 

Loading



 

Cena palladia a příbuzné platiny se v březnu propadla právě kvůli snížení poptávky ze strany automobilového průmyslu. Palladium se hojně využívá v katalyzátorech aut s benzínovým pohonem, v dieselových motorech má pak uplatnění jeho sesterský kov platina. Cena těchto dvou kovů je tedy závislá především na průmyslové poptávce. Hodnota palladia je vyšší, protože poptávka po benzínových motorech stoupá.

Platina ve srovnání s palladiem a zlatem je nejlevnější vzácný kov, ale v současné době jeho cena začala zase stoupat. Automobilky jsou totiž vystaveny tlaku na snižování nákladů, což může vést k nahrazení drahého palladia levnější platinou.

 „Palladium i platina patří také mezi investiční kovy, i když stále ve větší oblibě jsou zlato a stříbro. Výrobky z těchto vzácných kovů, jako mince, medaile či šperky, mají nezanedbatelnou sběratelskou a uměleckou hodnotu,“ vysvětluje Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky.

„Podobně jako zlato poskytuje palladium a platina zajištění proti budoucí inflaci. Zatímco ale zlato, coby ´bezpečný přístav´, zpravidla přináší svým majitelům výraznější zisky v dobách hospodářské a politické nejistoty. Palladiu a platině se díky poměrně širokému využití ve více průmyslových oborech většinou daří i v dobách hospodářské konjuktury, kdy po ní roste poptávka. Pro investory do drahých kovů je tak vítaným doplněním vyváženého portfolia,“ dodává Lukáš Jankovský ze Zlaťáků.

REKLAMA

Roční světová produkce platiny a palladia se pohybuje okolo 200 tun ročně, pro srovnání zlata se ročně vytěží ve světě přes 3 300 tun. Největší producentem palladia je Rusko a platiny Jihoafrická republika. Nejvíce zlata se vytěží v Číně.

Existuje hned několik způsobů, jak do palladia a platiny investovat. První variantou jsou investice na burze nebo do akcií společností, které palladium a platinu těží. V naprosté většině těchto případů ale investoři s fyzickým kovem nepřijdou nikdy do kontaktu.

Zastánci tradičnějších forem investování tak mohou zvolit variantu nákupu palladiových a platinových slitků nebo pamětních mincí a medailí. Právě mezi sběrateli jsou tyto výrobky už roky ceněným artiklem. Investiční mince a medaile v sobě prolínají růstový potenciál ceny kovu a sběratelskou hodnotu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *