CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

26. 01. 2015

0 komentářů

Osvobození tábora v Osvětimi připomenou pamětní mince

 


 

 Pamětní mince obvykle připomínají postavy a události jak pozitivní, tak negativní. Důstojně zobrazit na minci osvobození největšího nacistického vyhlazovacího tábora pro nás ale bylo velmi náročným úkolem. Proto jsme se rozhodli oslovit Institut Terezínské iniciativy a požádat je o spolupráci,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Během příprav kresebného návrhu připravil autor Jakub Orava bezpočet variant, finální podoba mince vznikla na základě rozhovorů s  držitelkou řádu TGM Dagmar Lieblovou a uznávaným historikem Tomanem Brodem, přeživšími Osvětimského tábora. 

Motiv lidí vycházejících z bran tábora vyzdvihla během vzpomínky na návraty domů Bohumila Havránková, členka předsednictva Terezínské iniciativy a pamětnice terezínského tábora. „Velmi mě těší, že pamětní mince vychází ve zlatě, což dodává tomuto výročí ještě větší důstojnost,“ řekl v rámci vzpomínky Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu. „Význam této mince spatřuji i v tom, že alespoň těm dvěma stům lidí, kteří ji budou mít doma, připomene i po mnoha letech památku přeživších Osvětimi. Bohužel se mi zdá, že na to, co se před sedmdesáti lety událo, lidé čím dál tím více zapomínají,“ doplnila Anna Hyndráková, pamětnice Terezínského tábora. 

Zlatých pamětních mincí o hmotnosti 3,49 gramu vzniknou pouhé dvě stovky, zákazníci je u České mincovny zakoupí za 5 490 Kč. Nejedná se ale o poslední minci, která připomene sedmdesát let od konce druhé světové války. „Emise máme v první polovině roku celkem čtyři – první připomíná lednové osvobození Osvětimi, druhá bitvu o Iwo Jimu, významný milník tichomořské války, třetí dobytí Berlína a poslední se obloukem vrací do Česka, konkrétně připomene výročí květnového Pražského povstání,“ doplnil Jokl. Posláním pamětních mincí je podle něj připomínat historické události, které by neměly být zapomenuty, vzdělávat tak jejich majitele a rozšiřovat jejich obzory. 

Dnešní vzpomínku na výročí osvobození Osvětimského tábora spojila Česká mincovna a Institut Terezínské iniciativy s vyhlášením III. ročníku výtvarné soutěže pro školy k připomínkové akci Jom ha-šoa. V den této akce se v Izraeli a židovských komunitách po celém světě konají připomínkové akce připomínající hrdiny povstání ve varšavském ghettu na jaře 1943 a uctívající památku všech obětí holocaustu. Cílem akce Jom ha-šoa pořádané od roku 2006 v České republice je rozšířit kulturu připomínání obětí holocaustu Židů a Romů do veřejného prostoru. „Tématem letošní připomínkové akce, která se bude konat ve čtvrtek 16. dubna 2015 v Praze a dalších českých a moravských městech, jsou Návraty a Nenávraty a dotýká se 70. výročí osvobození koncentračních táborů a konce druhé světové války,“ uvedla Tereza Štěpková, ředitelka Institutu Terezínské iniciativy.  Vítězné práce budou prezentovány během akce a autor nejlepší z nich získá jednu ze zlatých pamětních mincí vyražených v České mincovně.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Kryptoměna bitcoin - mince - kryptoměny

FinTech tančí s bankou. Expobank jako první v Evropě nabízí investice do Bitcoinu přes běžný účet

Expobank 23. října uvedla na trh unikátní běžný účet. Nejde jen o klasický finanční produkt z tohoto ranku, ale v podstatě o propojení tradičního bankovnictví s moderním světem FinTech. Díky novému NEO účtu od Expobank je možné naprosto jednoduše investovat do Bitcoinu, start-upů, do mincí, nebo si sjednat cestovní pojištění. […]

Text: Monika Lukešová

24. 10. 2018

Zlatá bula sicilská jako past na investory?

Koncem měsíce vydává ČNB první ze tří mimořádně ražených pamětných mincí o váze jedné unce v právě běžícím pětiletém cyklu. O minci s motivem 800. výročí vydání Zlaté buly sicilské je velký zájem. Investoři očekávají zajímavé zhodnocení, které jim ale ČNB a spekulanti mohou překazit.

Text: Daniel Kuchta

11. 09. 2012

Pamětní mince – pěkná jistota, nebo výnosná spekulace?

Zlaté pamětní mince jsou považovány za zajímavou investiční příležitost, která kromě zlata a jeho ceny přináší majiteli také přidanou sběratelskou, nebo uměleckou hodnotu. Uměleckou a sběratelskou hodnotu v poslední době ale v poslední době překonává spekulativní výdělek.

Text: Daniel Kuchta

03. 04. 2012


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *