CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Daniel Kuchta

03. 04. 2012

18 komentářů

Pamětní mince – pěkná jistota, nebo výnosná spekulace?

 


 

O pamětní mince vydávané ČNB v pětiletých cyklech je mezi sběrateli i investory poměrně velký zájem, jenž v posledních letech rychle roste. Mince již stále častěji nenakupují pouze sběratelé a numizmatici kvůli jejich umělecké hodnotě, ale zájem roste zejména mezi investory a spekulanty, kteří nakupují mince pouze kvůli zajímavému výdělku. Souvisí to jednak s rostoucím zájmem o žlutý kov a růstem ceny zlata a jednak také s tím, že cena pamětních mincí není tak závislá na ceně drahého kovu, jako je tomu u investičních mincí, nebo slitků a cihel (a přirážka při emisní ceně není oproti samotné ceně zlata výrazná). Sběratelé z tohoto stavu asi velkou radost nemají, protože poptávka cenu mincí poměrně rychle žene nahoru, na druhou stranu ale běžná kvalita mincí, kterou sběratelé upřednostňují, neroste tak výrazně.

Dochází tak k poněkud paradoxní situaci, kdy i přes několikanásobně vyšší nabídku cena proof verze mincí roste mnohem rychleji, než je tomu u mincí v běžné kvalitě. Vysvětlit se to dá nejspíše tím, že numismatici si datum emise pohlídají a nemají potřebu kupovat mince v aukcích, kdežto ostatní investoři začátek každého cyklu mohou promeškat a pak se snaží nakupovat mince za poměrně vysoké ceny.

Na pamětních mincích ČNB se dá vydělat skutečně velká suma, je ale potřeba také zmínit, že ne všechny mince přinesly investorům a spekulantům výrazný zisk. Podle zkušenosti z minulých let se ukazuje, že nejvyšší výnosy zaznamenali ti, kteří nakupili mince na začátku každého pětiletého tematického cyklu. Od roku 2001 do roku 2005 to bylo Deset století architektury (nominál 2 000 Kč, hmotnost 6,22 g.), od 2006 do 2010 Kulturní památky technického dědictví (2 500 Kč, 7,78 g.) a od roku 2011 až do roku 2015 se prodávají mince v cyklu Mosty České republiky (5 000 Kč, 15,55 g.).

Průměrná cena zlatých mincí od roku 2001
mince-zlate-prumer

Zdroj: Českémince.cz

REKLAMA

První mince jsou terno

Úplně první mince, jejíž námětem byl Románský sloh – rotunda ve Znojmě, byla vydána v nákladu 3 000 kusů proof a 2 500 kusů v běžné kvalitě. U další mince se pak náklad v kvalitě proof zvýšil na 3 300 kusů a od roku 2003 do roku 2005 to bylo 3 500 kusů, přičemž počet mincí v běžné kvalitě zůstal nezměněn. Cena byla stanovena na 3 900 korun pro proof a 3 300 pro běžnou kvalitu. V roce 2007 se cena první mince v proof kvalitě podle webů numismatik.bloguje.cz a Českémince.cz dostala na neuvěřitelných 90 000 korun, mince v běžné kvalitě dosáhla maxima koncem téhož roku kolem hodnoty 51 000 korun. Druhá mince z roku 2001 pak dosáhla maxima v proof kvalitě na hodnotě 55 000 korun, poslední mince z cyklu s vyobrazením Tančícího domu pak dosáhla již „pouze“ na 12 900 korun. Dnes se na aukcích mince z této série (kromě první a druhé) jak v běžné, tak i proof kvalitě prodávají za cenu kolem 8 000 korun. Ani to sice není špatný výnos, výrazný růst do budoucna však již očekávat nelze.

Další série mincí se opět začala prodávat v poměrně nízkých nákladech (v roce 2006 Velké Losiny 3 000 proof, 2 000 běžná kvalita), ale ČNB využila zájmu investorů (zejména v letech 2007 a 2008 byl růst zájmu a cen enormní) a začala náklady mincí, zejména v kvalitě proof, poměrně razantně zvedat. Maximum pak bylo v roce 2008 na počtu 10 900 (proof), poslední mince v roce 2010 pak vyšla v kvalitě proof v nákladu 9 200 proof a 3 800 v běžné kvalitě. Společně s tím rostla také emisní ceny mince, kterou začala ČNB určovat podle ceny zlata, takže první mince stála v proof kvalitě 4 900 korun a v běžné kvalitě 4 400, ale poslední již stála 7869, resp. 7421 korun. Také v této sérii dosáhly největšího zhodnocení právě první dvě mince, když cena mince s vyobrazením papírny ve Velkých Losinách se v roce 2007 vyšplhala na 82 600 korun a mince s vyobrazením Klemetina v Praze pak na 40 000 korun (ještě dnes se prodávají za 63 000, resp. 24 000 korun). Ostatní mince již tak velké zhodnocení nezaznamenaly, a na aukci se dají pořídit jak v proof kvalitě, tak v běžné kvalitě za 8 000 až 9 000 korun.

Cena mince s vyobrazením papírny ve Velkých Losinách  v kvalitě proof
mince-zlate-losiny

Zdroj: Českémince.cz

REKLAMA

Poslední série začala minulý rok a ČNB již předem deklarovala, že limitní náklad u mincí tohoto cyklu bude 25 000 kusů. První mince s vyobrazení mostu v Písku vyšla v nákladu 6900 proof a 2 600 v běžné kvalitě, druhá mince s mostem ve Stříbře pak v nákladu 7 300 a 2 700 kusů. Emisní cena je díky růstu ceny zlata a dvojnásobné hmotnosti poměrně vysoká (15 000, resp. 17 000 korun), ale i tak si investoři za první rok přišli na zajímavý zisk. V březnu se most v Písku prodával za více než 50 000 korun a druhá mince v pořadí pak za bezmála 34 000 korun (ta se již v den emise prodala na aukci z 23 000 korun). V běžné kvalitě se cena dostala na 29 900 korun, resp. 21 000 korun. I v tomto případě lze očekávat, že výnosy na minci budou klesat. Roli hrají také spekulanti, kteří nakupují mince po několika kusech (tím také zvyšují náklad ze strany ČNB) a v případě nárůstu ceny na aukci rychle zvýší nabídku s vidinou dobrého zisku.

Letos ještě vyjde investory i numismatiky velmi očekávaná mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s námětem Zlatá bula sicilská. Její emisní cena se pohybuje kolem 35 000 až 40 000 korun, přičemž investoři již spekulují nad tím, kolik jim může investice vydělat. Vše ale bude záviset od ČNB, která podle zájmu a rezervací určí velikost emise. Odhady se pohybují od 10 000 až po 35 000 kusů (to je ale čirá spekulace a poněkud přestřelený údaj).

Přiživit se chtějí všichni

Zájmu o mince, resp. medaile, velmi dobře využívá také Česká mincovna, která poměrně pravidelně vydává své medaile a dokonce začala razit také mince mimo emisní plán ČNB. U medailí je ale problémem DPH, která zvyšuje jejich cenu (a zejména u větších zlatých medailí je to na ceně poměrně hodně cítit), u mincí pak trochu vyšší cena, než je běžné u emisí ČNB. Možná je to nižším nákladem, možná je to potřebou vydělat, v každém případě u těchto mincí ještě není možné zjistit, jestli jsou dobrou investicí, nebo nikoli.

Jak poznamenal jeden čtenář v diskuzi k článku o medaili s Václavem Havlem, pro numizmatiky to asi zajímavé nebude, na druhou stranu ale mincovna vydává u menších hmotností právě proof verze, které si své investory určitě najdou. Dokazuje to i zájem o medaili s portrétem Václava Havla, jejíž číslovaná verze v počtu 100 kusů se vyprodala v průběhu několika hodin. Díky osobě Václava Havla a nízkému nákladu je tedy možné očekávat, že cena medaile půjde časem nahoru.

Dalším, kdo se chce přiživit na rostoucím zájmu o české mince a medaile je také provozovatel známého obchodu s numismatickými potřebami Zlaté mince, který založil Pražskou mincovnu. Snaží se navodit dojem, že navazuje na fungování původní Pražské mincovny, tento název je však trochu zavádějící, protože Pražská mincovna zanikla již v roce 1856. Nová firma žádné mince nevyrábí, protože k tomu nemá licenci, a tak prodává pouze medaile, resp. medailony.

Problémem pro neznalé pak může být například společnost Národní pokladnice, která se rovněž pasuje do role prodejce zajímavého tovaru. Skutečně zavádějící název, který pro některé lidi evokuje pocit, že jde o státní firmu, nátlakový způsob prodeje, a také zmínky o garanci (čehokoli jen ne výdělku) již stálo peníze nemálo naivních lidí, kteří od firmy nakoupili prakticky bezcenné zboží za přemrštěné ceny. I příklad dokazuje, že při investici do mincí je potřeba být opatrný a v případě nejistoty je lepší se poradit s odborníkem, nebo dohledat informace na internetu. Zlaté mince jsou zajímavou pojistkou do budoucna a mohou přinést zajímavý zisk, ale špatné rozhodnutí může znamenat velkou ztrátu.

Loading

Vstoupit do diskuze 18 komentářů


Související články

Pro investování není fyzické zlato optimální

Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních cenách měla hodnotu téměř 430 tisíc korun. Ještě loni by její cena byla přitom o pětinu nižší. […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 06. 2024

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • SberatelskyKlub

  18 května, 2012

  O tuto „1“ minci z emise je dle různých diskusí velký zájem nejen mezi sběrateli numismatiky, ale i mezi těmi co hledají zajímavou formu uložení peněz do zlata (se sběratelským bonusem). Tato mice se může časem stát opravdovým klenotem pro příští generace. Dle výsledků anket věnovaných této minci např. viz http://www.sbe­ratelsky.deni­cek.eu/ankety/?ac­tion=voteinqu­iry&inquiryid=18300948&­answerid=1745544
  bude pro budoucí potenciál mince důležitý emisní náklad ČNB.

  Odpovědět

 • Daniel

  27 srpna, 2012

  Dobrý den, upřímně si myslím, že největší potenciál a možnost zhodnocení mají investiční zlaté mince s dobrou světovou limitací a atraktivním designem. Naposledy co mě uchvátilo je tato zlatá mince http://svetove­mince.cz/cs/zla­te-mince/39-egyptske-dedictvi.html

  Odpovědět

 • Ondřej

  3 února, 2016

  No mě se spíše než zlato líbí stříbro. Třeba tyhle destičky http://www.zla­tobezdph.cz/ka­talog/stribrny-investicni-slitek-ag999–31–1g-1oz-pamp-proof-drak-limit-serie-rok-draka-4–339 jsou nádherné. Ale je mi jasné, že stříbro nemá takový výnos jako zlato. Ale i přesto se mi stříbro prostřě líbí víc.

  Odpovědět

 • Milan

  29 února, 2016

  Tak pokud to bberete jen jako investuci tak je jedno jestli se vám libí více to nebo ono ..ale jasná věc je koupit zlato…pokud to berete z hledicka co se vám více libí, doporučuji numismatickou prodejnu v havířově, která má skladem fakt luxusní kousky, takže lepší než nakupovat z netu, protože si je můžete i ošahat :-)

  Odpovědět

 • Milan

  29 února, 2016

  Mimochodem, já tam pravidelně utrácím, protože bydlím kousek od prodejny..a před manželkou už to raději tajím 😀 nemá muj sběratelský koníček moc v oblibě 😀

  Odpovědět

 • Robin

  29 února, 2016

  ale až to zdědí tak bude mít na tento sběratelský koníček mít hnedka jiný názor 😀

  Odpovědět

 • Milan

  29 února, 2016

  No :D…zase miliony v tom ještě nemám aby byla stará spokojená 😀 :)))

  Odpovědět

 • Radka

  2 května, 2016

  A jsou nějaké fajné věci k svatbě? Kámoška se teď bude za dva týdny vdávat, tak by to chtělo něco, co jim vydrží na dlouho… Nechci ale moc daleko chodit – jsem z Havru.

  Odpovědět

 • Magda

  2 května, 2016

  Tak Radko zkuste jí koupit třeba Tolar a dukát ke svatbě. Prodává se to přímo v Havířově na Šenovské 1 a za ceny úplně jako v e-shopu. Já jsem taky kupovala a novomanželé byli nadšení.

  Odpovědět

 • Radka

  5 května, 2016

  Jo, super – děkuju za tip! Koupila jsem. Tak jsem na sobotu připravení. Tolar ke svatbě je fakt krásný a doufám, že jim dlouho vydrží, aby to měli jako hezkou vzpomínku.

  Odpovědět

 • Terka

  10 května, 2016

  A to jsi kupovala přímo na té šenovské? A na kolik tě to vyšlo? Chci totiž taky kupovat kámošce na svatbu něco podobného.

 • Radka

  18 května, 2016

  jj přímo na té šenovské jsem kupovala. A stálo mě to stejně, jako píšou na internetu – za 1 490,– – oni totiž v té prodejně mají internetové ceny… :-)

 • Terka

  19 května, 2016

  aha tak to je v klidu… A mají tam ještě něco jiného podobného na svatbu nebo jen ten svatební tolar?

 • Terka

  2 května, 2016

  Radko, souhlasím s Magdou – nejlepší bude něco takového, jako je třeba dukát ke svatbě – budou to mít třeba i jako celoživotní vzpomínku a na prodejně na Šenovské též často nakupuju a vždy maximální spokojenost – hlavně teda s těma cenama.

  Odpovědět

 • Marek

  23 března, 2016

  a vy bydlite vedle te prodejny v Havirove? tam totiz nekdy chodim a je tam snad uplne vsechno co vyda CNB. jako konicek to mam taky a ctu ze je to ve vsech domacnostech podobne. :) ale az bude nejhur a proda se to tak budeme milionari

  Odpovědět

 • Lukáš

  2 února, 2016

  Podle mě je zlato jistota. Peníze ztrácí svou hodnotu, elektronika se rychle opotřebovává, nemovitosti mohou ztratit svoji hodnotu vývojem trhu, ale zlato vždycky bude mít hodnotu, a to přinejmenším alespoň takovou, za jakou si ho člověk koupí. Já už jsem si koupil několik takovýchto destiček http://www.zla­tobezdph.cz/ka­talog/investic­ni-zlaty-slitek-au999–9–1g-1–29 a nelituju. V nejbližší době si budu pořizovat další.

  Odpovědět

 • Janek

  23 března, 2016

  Na těch stránkách jsou teď přidány i pamětní mince k výročí Karla IV. krásné sběratelské kousky. Koukněte http://www.zla­tobezdph.cz/ka­talog/700-let-karla-iv-152/ už si na ně brousím zuby.

  Odpovědět

 • Janek

  24 března, 2016

  Já jsem spíše na ty sběratelksé kousky než na ty destičky, ale přesně jak říkáte. Mnohem lepší je jít přímo na prodejnu si je osahat než to kupovat přes internet.. :)

  Odpovědět