CZK/€ 24.315 -0,14%

CZK/$ 23.120 +0,53%

CZK/£ 28.218 -0,23%

CZK/CHF 24.624 +0,05%

19. 03. 2019

0 komentářů

Subjekty:

Odvažte se s fondem Conseq Opportunity

 

Fond Conseq Opportunity funguje již od roku 2012 a ne nadarmo se říká, že začátky jsou vždycky těžké. I on si musel zažít pády a sáhnout si na dno. V posledních třech letech však fond vykazuje velmi solidní zhodnocení a roste dynamickým tempem. 

V nejhorším „pokrizovém“ roce 2018 klesaly ceny v podstatě napříč všemi burzovně obchodovanými aktivy, spadly nejen ceny akcií, dluhopisů, ale např. i ceny ropy nebo zlata, a investorům tak příliš nepomohla ani jindy účinná diverzifikace. Našlo se tak jen velmi málo přístavů, které dosáhly kladného výnosu, a to především mezi alternativními aktivy, kam se patří i fond Conseq Opportunity. Jedním z investičních cílů fondů alternativních investic je totiž dosahovat nízké korelace s finančními trhy a vyhlazovat tak vývoj portfolií, do kterých jsou zařazeny.

Fond svým podílníkům v roce 2018 připsal skvělé zhodnocení téměř 18 %. Pojďme se blíže podívat, jaké investice se o něj nejvíce zasloužily.

Hlavní hvězdou byly především akcie Gorenje. V květnu 2018 totiž došlo k převzetí společnosti a prodeji jejího podílu čínské firmě Hisense. Tím, že společnost nabídla za nákup jedné akcie 12 EUR ve chvíli, kdy se akcie obchodovaly přibližně za 6 EUR, hodnota podílového listu fondu Conseq Opportunity rázem vzrostla o více než 15 % za jediný měsíc. Nelze ale opomenout ani silně kolísající turecká aktiva, která nás sice v letních měsících pěkně potrápila, ale zejména ve druhé polovině roku ukázala svou sílu a podařilo se jim zkorigovat předchozí ztráty. Obrat k lepšímu nastal v září a během posledního kvartálu dále akceleroval. Výrazné zisky si ve čtvrtém kvartálu připsal jak měnový kurz TRY, tak ceny vládních dluhopisů. Zkrátka, kdo by dluhopisům odolal, když nabízí výnos až 18 %.

To, zda se fondu podaří vsadit opět na správnou kartu, nám teprve ukáže tento rok. Risk je zisk, a přestože se to může zdát jako pošetilost, aktuálně považujeme za vhodnou investiční příležitost vedle tureckých dluhopisů i ty ukrajinské. A proč právě Ukrajina? Domníváme se, že významnou porci turbulentního vývoje má již za sebou a mělo by postupně dojít k celkovému zklidnění situace. Vztahy s Ruskem jsou na bodu mrazu, prostor pro další zhoršení je tak už velmi omezený, Ukrajina by měla i nadále pokračovat ve spolupráci s mezinárodními institucemi a diplomaticky směřovat na Západ. To se může odrazit v poklesu sazeb na tamních úrokových trzích a v neposlední řadě i na posílení kurzu hřivny. Pozitivem je také plánované napojení ukrajinského dluhopisového trhu na mezinárodní vypořádací systém Clearstream, což by mělo dále podpořit zájem zahraničních investorů. Zatím fond investuje ze svého čistého jmění do ukrajinských dvouletých dluhopisů 12 %. Za atraktivní výnos okolo osmnácti procent nám zkrátka stojí za to si trošku zariskovat.

REKLAMA

Dalším investičním záměrem fondu budou v nadcházejících měsících mimo tureckých a ukrajinských dluhopisů také státní polské dluhopisy, měny komoditně zaměřených ekonomik (kanadský a australský dolar), aktivní pozice na EUR v rámci měnového páru EUR/CZK a vysoce úročené firemní dluhopisy převážně spekulativního ratingového stupně.

Zda nás země Černého moře nezklamou a přinesou nám kýženou přidanou hodnotu, o tom se ostatně můžete přesvědčit sami a investovat. Ostatně těm, kteří nám věřili již od založení fondu, se jejich důvěra a trpělivost skutečně vyplatila, na oplátku jim totiž fond jejich investice zhodnotil o 5,47 % p.a. (od založení kumulativně o 41,04 %).

Tereza Honzáková, Relationship Manager Conseq Investment Management a.s.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zaostřeno na dluhopis – České nanovlákno III

Představujeme další z řady dluhopisů emitovaných společností RESPILON Nanofibers, která se věnuje komercializaci nanovláken. Dluhopisy slouží k financování výroby unikátního kosmetického produktu RespiBeauty a jeho uvedení na světový trh. Emise byla vydána 1. listopadu 2022 a její celkový objem činí 24 500 000 CZK. Jmenovitá hodnota dluhopisu, který je úročen […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

Analýza: Dluhopisy jsou zpátky

Je to již 14 let, co Fed a další centrální banky v reakci na globální finanční krizi zahájily éru velmi nízkých úrokových sazeb a výnosů z dluhopisů. Tato éra skončila a v důsledku toho byly trhy nástrojů s pevným výnosem v uplynulém roce pod obrovským tlakem dvojího […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2022

Proč začít spořit na stáří co nejdříve? Penzijní systém míři ke kolapsu

V České republice je nastaven průběžný penzijní systém. Bohužel je nastaven tak, že míří ke kolapsu. Přibývá totiž penzistů a ubývá mladých, tedy těch, kteří jim penze platí. Nějakou penzi lidé budou i tak vždy dostávat, ta ale bude stačit nejspíš jen na základní životní potřeby – jídlo, ubytování, zdravotní péči. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *