CZK/€ 23.810 +0,17%

CZK/$ 21.657 -0,65%

CZK/£ 26.656 -0,89%

CZK/CHF 23.820 +0,08%

24. 07. 2015

0 komentářů

Očekávání podnikatelů i spotřebitelů v eurozóně rozkolísaly zprávy ohledně Řecka

 


 

Zhoršily se také indikátory PMI pro zpracovatelský průmysl a pro služby, v obou případech jde ale taktéž o pokles z lokálního maxima.

Úroveň PMI indikátoru zůstává i nadále konzistentní se solidním tempem růstu HDP eurozóny: úrovni indikátorů PMI by odpovídal mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,4 %.

Očekávání podnikatelů, stejně jako spotřebitelů, byla velmi pravděpodobně rozkolísána zprávami ohledně Řecka.

Nalezené řešení pro Řecko by v kombinaci s poklesem cen ropy a oslabením kurzu eura mělo přinést hospodářské aktivitě v eurozóně kladné body a kompozitní PMI indikátor by se v dalších měsících mohl vydat opět nahoru.

Zprávy ohledně Řecka, jež byly v průběhu července nejprve hodně dramatické, aby následně byly vystřídány zprávou o dohodě na třetím záchranném balíčku pro Atény, měly v uplynulých týdnech jistě vliv na sentiment a očekávání jak podnikatelů, tak spotřebitelů v eurozóně. Za zmínku stojí, že v červenci mírně klesl nejen PMI indikátor, reflektující aktivitu ve zpracovatelském průmyslu a službách, ale dle ve čtvrtek zveřejněného průzkumu Evropské komise se zhoršila také důvěra spotřebitelů: na nejnižší úroveň od letošního ledna.

REKLAMA

Lze předpokládat, že zprávy a nejistoty ohledně Řecka se promítnou také do indikátorů důvěry a aktivity ve středoevropských ekonomikách, čemuž ostatně odpovídá i vyznění dnes zveřejněného konjunkturálního průzkum Českého statistického úřadu. Nicméně, ekonomika eurozóny zůstává v dobré formě a navíc lze čekat, že nalezené řešení pro Řecko povede v kombinaci s aktuálním poklesem cen ropy a oslabení eura ke zlepšení sentimentu v ekonomice eurozóny, což bude mít v dalších měsících pozitivní přesah také do středoevropských ekonomik.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Česká vláda termín přijetí eura nestanoví. Měli bychom jít cestou Chorvatska?

Vláda přijala společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky zatím nestanovit datum přijetí eura. Rozhodnutí je založeno na zjištěních obsažených v dokumentu „Vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou“. V podmínkách dozvuků pandemie covid-19 a důsledků vojenské invaze na Ukrajinu nebude […]

Text: Filip Kučera

30. 01. 2023

S přijetím eura by zdražování nepřišlo, míní odborníci

Vláda by zatím neměla stanovovat termín přijetí společné evropské měny. V materiálu pro středeční jednání kabinetu to doporučují ministerstvo financí a Česká národní banka. Podle dokumentu Česko v letošním ani příštím roce nesplní žádné z takzvaných maastrichtských kritérií, kterými je podmíněn vstup do eurozóny. Česko se přitom […]

Text: Filip Kučera

29. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *