CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

04. 05. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Obnovené americko-čínské napětí vrhá stín na finanční trhy

 

Akciový trh si minulý týden nevedl nejlépe a své obchodování uzavřel s týdenní ztrátou. Ve středu sice akcie rostly o 2,66 %, další dny však přehouply týden do červených čísel. Negativní nálada se přenesla i do úvodu tohoto týdne.

Loading



 

Jedním z důvodů je opětovně rostoucí napětí mezi USA a Čínou. Donald Trump a jeho administrativa stále častěji ukazují prstem na Čínu jako na původce onemocnění covid-19, který nedostatkem transparentnosti v počátečních fázích přispěl k celosvětovému rozšíření nemoci.

Trump proto opět začal uvažovat o nových clech na čínské zboží. Ve čtvrtek se dostala na veřejnost i myšlenka o zákazu investovat prostředky amerických vládních penzijních fondů do čínských akcií. Zdrojem informací byl uniklý dokument Republikánské strany, jehož cílem bylo svést se na vlně negativního postoje voličů vůči Číně.

 

Buffett se ztrátou vycouval z leteckého odvětví

REKLAMA

Americký legendární investor Warren Buffett mezitím oznámil, že se zbavil všech akcí leteckých společností. Buffettův fond Berkshire Hathaway měl v portfoliu přibližně 10 % akcií čtyř největších v USA kótovaných leteckých dopravců. O prodeji všech informoval na výroční valné hromadě Berkshire Hathaway.

Buffett při té příležitosti řekl: „Svět se pro letecké společnosti změnil. Sice nevím, jaké změny ho čekají, ale doufám, že se napraví přiměřeně rychle.“ Dalším důležitým bodem valné hromady bylo zjištění, že Berkshire nehledá žádné nové akvizice, ale místo toho bude držet hotovost.

 

Připravme se na nejhorší výsledky trhu práce v historii

REKLAMA

Tento týden očekáváme finanční výsledky dalších společností, které by mohly ovlivnit náladu na akciových trzích. Patří mezi ně například Disney (v úterý), Paypal (ve středu), Shopify (ve středu), Uber (ve čtvrtek), Booking (ve čtvrtek) a Siemens (v pátek).

Tento týden očekáváme z USA i údaje o zaměstnanosti a indikátor ISM Non-manufacturing, který měří důvěru ve službách, stavebnictví, zemědělství a v obchodě. Data za březen a duben budou pro Spojené státy nejhorší, protože budou zahrnovat šok z propuknutí onemocnění covid-19 a následnou krizi.

Na druhé straně tato data pravděpodobně nastaví spodní hranici firemních výsledků, protože v květnu budeme vidět postupné otevírání obchodů napříč ekonomikou. Podle agentury Bloomberg klesla zaměstnanost v USA za měsíc duben o 22 milionů, což je až 20krát horší než historicky nejhorší údaje za jeden měsíc. Míra americké nezaměstnanosti by se tak měla zvýšit na 16,3 %.

 

Autor: Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *