CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

05. 11. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Nová ochranná známka na českém trhu aneb GIPS® brzy budou nutností pro všechny investiční společnosti i u nás

 


 

Pravidla GIPS podrobně upravují způsob, jakým správci aktiv počítají a veřejně prezentují výkonnost klientských portfolií. Jasně daná metodika umožňuje i srovnání výnosů mezi různými manažery. Pravidla GIPS upravují mimo jiné to, jaké klienty musí správce zahrnout do výpočtu. Nemůže si například vybrat jen klienty s nejlepší výkonností a potenciálním investorům tak prezentovat nadhodnocené průměrné výnosy. Musí naopak zahrnout všechny klienty s identickou strategií, navíc výnosy musí správci uvádět za co nejdelší dostupnou dobu (10 let nebo celou historii, pokud je kratší), nemohou tedy ve svém marketingu zdůraznit jen vydařené roky,“ vysvětluje některá z řady propracovaných pravidel Lubomír Vystavěl, CFA, předseda GIPS výboru, a člen výkonné rady CFA Society Czech Republic, která se společně s Asociací pro kapitálový trh (AKAT) letos stala sponzorem pro pravidla GIPS pro Českou republiku.

„České prostředí asset managementu se tímto doplňuje o globální dobrovolný samoregulační standard, který by měl sloužit nejenom investorům, ale i dobré reputaci trhu,“ doplňuje Jana Michalíková, výkonná ředitelka AKAT. 

Zavedení pravidel GIPS v České republice je nejen přirozeným projevem současné poptávky po transparentnosti investičního prostředí, ale také jistou nutností, pokud chtějí české investiční společnosti uspět v mezinárodním prostředí a oslovit mezinárodní klientelu,“ říká Martin Řezáč, CFA, generální ředitel ISČS a člen výboru GIPS v ČR.

Poptávka po GIPS se celosvětově zvýšila po krizi v roce 2008, kdy mnoho firem investovalo do souladu s pravidly GIPS, aby se odlišily od ostatních investičních společností a získaly zpět důvěru investorů. Ochranná známka GIPS® se tak stala klíčovou také pro marketing investičních společností, které tímto deklarují dodržování nejlepší praxe v investičním sektoru. Až pro 58 % dotázaných v průzkumu z roku 2012 je soulad s pravidly GIPS součástí jejich závazku k nejvyšším etickým standardům investičního sektoru.

Více o standardech GIPS

REKLAMA

CFA Institute vyvíjí pravidla GIPS již od roku 1999. Dobrovolně se k nim mohou přihlásit firmy z celého světa. Sponzory pro pravidla GIPS, kteří se zavázali ke zvyšování povědomí o tomto souboru pravidel, pak můžete nalézt až ve 37 zemích světa od USA přes Rakousko až po Pákistán, ČR je 38. zemí.

Standardy se týkají:

  • firem, které poskytují aktivní správu portfolií soukromým či institucionálním klientům
  • správců alternativních investic jako jsou hedge fondy, managed futures apod.
  • investičních společností; cena podílového listu a tedy výkonnost fondu se sice počítá jasně daným způsobem, standardy ale upravují i způsob prezentace výnosů

Více informací o pravidlech GIPS najdete na stránkách CFA Institute a nově také v češtině v následujících materiálech: Co jsou standardy GIPS?, Proč je soulad s GIPS pro investory důležitý. Česká webová stránka se připravuje.

Členové výboru GIPS

REKLAMA

AKAT: Jana Michalíková – výkonná ředitelka
CFA Society Czech Republic: Lubomír Vystavěl, CFA a Matěj Turek, CFA – členi výkonné rady

Investiční společnost České spořitelny: Martin Řezáč, CFA – generální ředitel a předseda představenstva

Ministerstvo financí ČR (pozorovatelská role): Aleš Králík – Vedoucí oddělení pro Kapitálový trh

ČNB (pozorovatelská role): Jan Bursa, CFA – Vedoucí referátu kontroly provádění obchodů, Radek Urban – Ředitel odboru restrukturalizace

Thomson Reuters: Jan Kubík – Country Director, Czech Republic

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok 2019: Přichází renesance fondů peněžního trhu?

Rok 2018 byl rokem, na který by investoři rádi zapomněli. Majetek Čechů uložený v podílových fondech na konci loňského roku klesl o 10,56 miliard korun. Na trhy se vrátila volatilita a nulové úrokové sazby jsou již minulostí. Nastává renesance fondů peněžního trhu?

Text: Jana Zámečníková

06. 03. 2019

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Volatilita není nepřítelem pravidelných investic

Domácnosti investují stále více. Celkový objem investic v Česku překročil 1,38 bilionu korun a překonal výdaje českého státního rozpočtu. Máme ale stále co dohánět. Západní Evropě zatím nedýcháme ani na záda. Trhy navíc letos ovládne zvýšená volatilita a nervozita.

Text: Jana Zámečníková

27. 02. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *