Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Nezaměstnanost zůstala na 2,4 %, hospodaření vládních institucí skončilo v přebytku

Český statistický úřad dnes vydává tři Rychlé informace – o únorové nezaměstnanosti a o deficitu a dluhu vládních institucí ve čtvrtém čtvrtletí 2017 a rovněž za celý loňský rok.

„Míra nezaměstnanosti zůstala v únoru na 2,4 %. Jsme tak stále na prvním místě v Evropské unii, a to již od srpna 2016. 2 % činí míra nezaměstnanosti u mužů, 3 % pak u žen,“ sdělil Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

„Hospodaření vládních institucí, což jsou ústřední a místní vládní instituce a také zdravotní pojišťovny, vloni skončilo přebytkem 80,6 miliardy korun, což je 1,59 % HDP. Za vysokým přebytkem stojí zejména silný růst příjmů z daní, důchodových daní, daní z výroby a dovozu a ze sociálních příspěvků. Na straně výdajové nejvíce rostly investice a výdaje na náhrady zaměstnancům. Vysoký přebytek hospodaření v roce 2017 byl způsoben také jistou střídmostí ve výdajích. Na finančním účtu je vidět kumulace vysokých zůstatků na běžných účtech vládních institucí,“ dodává Václav Rybáček, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.