CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

05. 09. 2017

0 komentářů

Neschopnost držet krok s technologickými změnami a inovacemi je pro 87 % firem největší riziko do budoucna

 

Moderní technologie jsou jedním z klíčových faktorů určujících budoucí úspěšnost firem napříč obory. V otázce připravenosti ale drtivá většina podniků (87 %) vnímá svou největší slabinu právě ve schopnosti se přizpůsobit technologickému vývoji. Pro téměř čtyři z pěti podniků (81 %) je slabinou schopnost se vypořádat s regulacemi, přičemž více jak třetina (35 %) to vnímá jako tu největší budoucí hrozbu.

Loading 

V roce 2016 vzrostl dle IBM počet ransomware kybernetických útoků o 6 000 %. A i to je důvod proč si čtvrtina generálních ředitelů myslí, že kyber útok v budoucnu zastihne jejich společnost nepřipravenou. Zjištění vychází z pravidelného mezinárodního průzkumu Global Risk Landscape auditorské a poradenské společnosti BDO. Ze studie mimo jiné také vyplývá, že o pětinu klesl počet firem, jež vnímají budoucí makroekonomický vývoj jako riziko.

Změny v souvislosti s technologickým vývojem jsou jednou z největších obav pro firmy napříč všemi obory. Stejně tak jsou společným strašákem rizika spojená s kybernetickou bezpečnosti, jež jsou zejména pro finanční sektor nejnaléhavější výzvou. Data vychází ze studie BDO, která každoročně mapuje názory nejvyššího vedení firem rozdělených dle počtu zaměstnanců, ročního obratu, oboru působení a světového regionu.

Firmy se už tolik nebojí

V letošním průzkumu 72 % dotázaných uvedlo, že svět přináší stále více rizik, které negativně ovlivňují podnikání. Před rokem s touto tezí ale souhlasilo 87 % respondentů. „V obecné rovině můžeme opravdu hovořit o tom, že firmy si uvědomují rizika, ale už v souvislosti s nimi nepanuje takové znepokojení jako před rokem. Ze třech největších rizik letos dokonce vypadla obava z přerušení podnikání. Přesně 53 % respondentů letos odpovědělo, že rizika spojená s podnikáním rostou únosnou mírou, “ říká Radovan Hauk z auditorské a poradenské společnosti BDO a dodává: „Na základě zjištěných dat můžeme říct, že se globálně snížila nedůvěra v makroekonomické a geopolitické podmínky, ale zároveň se snížila důvěra vůči veřejné správě.

Kocovina z roku 2008 stále úplně nevyprchala

REKLAMA

Ještě 9 let od globální finanční krize stále panuje mezi manažery mírná nejistota a znepokojení kvůli přizpůsobení se rostoucím požadavkům na dodržování regulací a předpisů. Obojí je patrné zejména ve finančních službách. V tomto oboru 81 % podniků uvedlo, že nejpalčivějšími riziky, na která nejsou připraveny, jsou regulace. „Hodně podniků poskytujících finanční služby stále pociťuje dopady regulací, jež vzešly jako následek ekonomické krize,“ dodává Radovan Hauk.

Nové technologie výrazně pozmění trh práce

V souvislosti se zaváděním nejmodernějších technologií do výrobních procesů se stále častěji hovoří o tom, že rozšiřující se robotizace výrazně pozmění trh práce. Digitalizace a automatizace v současné době v Česku podle OECD ohrožuje 45 % pracovních míst.Studie ministerstva práce a sociálních věcí uvádí, že v důsledku robotizace v příštích dvou letech zanikne zhruba desetina pracovních míst, tedy přes 400 000 pozic.

Tisková zpráva BDO

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jak umělá inteligence promění finanční sektor?

Umělá inteligence (AI) má potenciál významně transformovat odvětví finančních služeb. Finanční instituce však prozatím teprve převážně hledají vhodné oblasti nasazení AI. Jak mohou zajistit odpovědné nasazení umělé inteligence a získat z ní odpovídající benefity, a současně efektivně překonat související rizika?  

Text: Filip Kučera

30. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *