Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Nepojištěné živnostníky stojí odpovědnost za profesní chyby až miliony korun. Jejich rodiny bývají zatížené i na desítky let

Ať už jste automechanik, instalatér, pokrývač nebo děláte jinou živnost, nesete odpovědnost za chybu, která může znamenat fatální finanční následky pro váš rodinný rozpočet i podnikání. Pojištění odpovědnosti podnikatelů Slavia pojišťovny se vztahuje na řadu běžných škod z výkonu podnikatelské činnosti, které nechtěně způsobíte svým klientům nebo zákazníkům. Vůbec přitom nemusí jít o úmysl, ale o prosté chyby z nepozornosti dané únavou. Živnostníci ale následky svých profesních přešlapů často podceňují a proti oprávněným nárokům na náhradu škod se nekryjí.

Omyl živnostníků: malý byznys neznamená malé škody

Zatímco u advokátů, lékařů a dalších profesí zákon přímo ukládá chránit se pojištěním profesní odpovědnosti, u mnoha živnostníků jde o jejich vlastní volbu. Přitom i oni se vystavují enormní odpovědnosti za finanční škody nebo za škody na zdraví a majetku. „Často se u nich setkáváme s neoprávněným očekáváním, že škody způsobené při jejich podnikání budou zrovna tak malé, jako jejich byznys. Ve skutečnosti jsou schopni na své bedra naložit škody za statisíce i miliony korun, například kvůli chybě instalatéra nebo kvůli nedbalosti. Nesprávným rozhodnutím tak mohou zatížit své rodiny i na desítky let,“ upozorňuje Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny a uvádí několik příkladů z praxe.

Příklady profesních chyb živnostníků

Slavia pojišťovna eviduje případ automechanika, který nechal omylem v motorovém prostoru položený hadr. Vlivem zahřívání během jízdy se tento hadr vzňal a požár se následně rozšířit na celé vozidlo. Škoda na autě značky BMW se vyšplhala na 400 tisíc korun. Protože měl automechanik uzavřené pojištění odpovědnosti podnikatele, uhradila za něj tuto škodu pojišťovna. Značné finanční těžkosti si může přivodit také nepojištěný instalatér, který provede u klienta například chybu ve spoji během instalace potrubí. To praskne a vytopí sousedy o patro níže, kde voda poničí stěny, nábytek a drahé domácí vybavení. Obecně proto platí, že každý živnostník by měl zvážit nejen rizika, ale také výši limitu pojistného krytí. To by mělo odpovídat charakteru jeho klientů, poskytovaných služeb i škodám, které lze v rozumné míře předpokládat.

2 komentáře: “Nepojištěné živnostníky stojí odpovědnost za profesní chyby až miliony korun. Jejich rodiny bývají zatížené i na desítky let”

  1. Radek napsal:

    Musím se připojit k FL. Víc takových barvitých reportů :-).

  2. FL napsal:

    Takhle skvele napsany report jsem jeste necetl, uzasne,pisatel byl zrejme novinarem nebo spisovatelem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.