CZK/€ 24.935 -0,02%

CZK/$ 23.131 -0,47%

CZK/£ 28.979 -0,09%

CZK/CHF 25.503 -0,20%

10. 07. 2014

0 komentářů

Nejvýhodnější jsou pro studenty brigády do 10 tisíc korun. Daň však často platí zbytečně. Mohou ji dostat zpět.

 


 

„Je důležité, aby si studenti své pracovní závazky smluvně ohlídali. DPP musí být uzavřena písemně a po skončení pracovního poměru by měl student dostat potvrzení o příjmech ze závislé činnosti. Pokud brigádník nepodepíše před nástupem do práce růžové prohlášení k dani, dostane méně peněz, jelikož za něj zaměstnavatel odvede daň z příjmu. Přitom mohl uplatnit slevu na dani na poplatníka a na studenta,“ uvedla Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision. Příjem z brigády a uplatnění slev na dani nijak nebrání rodičům studenta do 26 let dále uplatňovat slevu na dítě.

LETNÍ BRIGÁDA DO 10 TISÍC

Při krátkodobé brigádě se studentům nejvíce vyplatí uzavřít dohodu o provedení práce. Pokud podepíší růžové prohlášení, do 10 tisíc korun měsíčně neplatí daň z příjmu ani sociální a zdravotní pojištění. Co si vydělají, dostanou „na ruku“.

„Pokud si ale student zařídí v jednom měsíci dvě brigády souběžně, například jednu na dopolední směny a druhou na odpoledne, jeho druhý příjem už bude snížen o 15procentní daň. Růžové prohlášení, ve kterém uplatňuje slevu na poplatníka i na studenta, může totiž mít podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele,“ upozornila Blanka Štarmanová. „Z obou brigád si student vyžádá potvrzení o příjmech ze závislé činnosti a po skončení roku má povinnost podat daňové přiznání, kde mu vyjde přeplatek ve výši zaplacené daně. Ten mu finanční úřad na základě žádosti vrátí zpět.“

Příjmy od jednoho zaměstnavatele nebo více zaměstnavatelů, kteří následují za sebou, studenti přiznávat nemusejí. Vše za ně odvedl a zaevidoval zaměstnavatel. Pouze pokud by student pracoval současně na více brigádách, takovou povinnost mít bude.

REKLAMA

DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ S PŘEPLATKEM

Pokud má student ambice překročit limity dohody o provedení práce, tedy výši příjmu nad 10 tisíc korun v jednom měsíci a 300 odpracovaných hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, je výhodnější uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ). S vyšším výdělkem však roste i daňové zatížení. Studentovi už se z hrubé mzdy odečítá zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmu zmírněná slevou na studenta o 335 korun a na poplatníka o 2070 korun. Pokud nedojde k souběžným zaměstnáním, povinnost podat daňové přiznání student nemá.

„Pro většinu studentů, kteří část roku pracovali na zkrácený pracovní úvazek a odváděli z hrubé mzdy daň z příjmů, je však výhodné daňové přiznání podat. Zaměstnavatel totiž v jejich případě uplatňoval pouze měsíční slevu na poplatníka 2070 korun a na studenta 335 korun, tedy dvanáctinu roční částky, přičemž mají nárok na její plnou výši 24 840 korun a 4 020 korun. V daňovém přiznání tak mohou zažádat o vratku daně, kterou ze mzdy zaplatili,“ popsala Blanka Štarmanová z TaxVision.

Přeplatek vznikne pouze studentům, kteří pracovali méně než 12 měsíců v roce. Dlouhodobých zaměstnanců se netýká, ti mají většinou slevu na poplatníka uplatněnou rovnoměrně ve všech měsíčních mzdách v roce.

REKLAMA

PODNIKÁNÍ BEZ POJIŠTĚNÍ

Pokud má student živnostenský list a každý rok dokládá správě sociálního zabezpečení potvrzení o studiu, na jeho podnikání se nahlíží jako na vedlejší pracovní činnost. Student OSVČ s nižšími výdělky neplatí žádné sociální pojištění a zálohy na zdravotní pojištění může mít nižší než minimální.

„Dolní hranice záloh zdravotního pojištění pro OSVČ se na studenty nevztahuje. Mohou na zálohách platit pouze desítky korun. První rok student neplatí zálohy žádné, doplatí je až podle podaného přehledu pro zdravotní pojišťovnu, který vychází z údajů uvedených v daňovém přiznání. V něm mu také vyjde výše záloh na následující období,“ doplnila Blanka Štarmanová. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *