Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Nejen strach o své zdraví řeší ženy s rakovinou prsu. Většinu z nich dostane nemoc na kolena i finančně

Unikátní průzkum, který realizovala ING Pojišťovna v rámci projektu For You ve spolupráci s Aliancí žen s rakovinou prsu, mapoval, jak zasáhla rakovina prsu ženy, které s tímto závažným onemocněním bojovaly a bojují. Vedle zdravotních a psychických problémů většina z nich pocítila nepříznivý dopad i na svou finanční situaci. Ke snížení příjmu došlo u 84 % pacientek. Zároveň se tři čtvrtiny pacientek v průběhu léčby musely vypořádat se zvýšenými výdaji například na léky, doplňky stravy, dopravu do zdravotních zařízení, pomůcky, ale i na zajištění péče o malé dítě. 

Rakovina prsu v České republice ročně postihne přibližně 6,5 tisíce žen. „Může nás těšit, že díky včasné prevenci přibývá příběhů se šťastným koncem, kdy ženy s touto závažnou nemocí bojují úspěšně. Hodně se mluví o náročnosti léčby a dopadu na psychiku ženy. Už podstatně méně si uvědomujeme finanční komplikace, které sebou léčba přináší a které pacientky často staví do situací, jež nejsou schopny samy řešit. Na jedné straně přichází o svůj příjem ze zaměstnání, na druhé straně musí vynaložit nečekané výdaje související s léčbou a následnou rekonvalescencí. Například léky, vitamíny, doprava do nemocnice, speciální zdravotní pomůcky, to rozhodně nejsou zanedbatelné položky v rodinném rozpočtu,“ říká Eva Knappová, ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu.

Výdaje pacientek při onkologické léčbě rostou geometrickou řadou 

87 % pacientek pocítilo zvýšenou finanční zátěž v souvislosti s výdaji na léky, doplňky stravy a vitamíny. Druhou nejvýznamnější položku tvoří náklady na péči o sebe samu a doplňky, jako jsou paruky či speciální oblečení, které zvýšily výdaje 68 % léčených žen. Každá druhá žena pak musela vynaložit extra prostředky na zdravotní pomůcky. Například kvalitní podprsenka po ablaci prsu se dá pořídit od tisíce korun, paruka z umělých vlasů začíná na podobné částce, ale třeba u paruk z pravých vlasů, které působí mnohem přirozeněji a žena se v nich cítí výrazně lépe, musí pacientka počítat s částkou kolem 10 tisíc korun.

Výpadek příjmů dostává ženy i celé rodiny do existenčních problémů

„Omezit nebo úplně rezignovat na pracovní aktivity muselo v průběhu nemoci 90 % žen. To se samozřejmě nepříznivě projevuje na jejich příjmech,“ uvedla Helena Lazosová, ředitelka marketingu a vývoje produktů ING Pojišťovny.  Zvýšení výdajů a zároveň výpadek příjmu donutí dvě třetiny pacientek sáhnout na úspory, čtvrtina začne šetřit na potravinách a 12 % žen požádá o půjčku rodinu či známé.

Své o tom ví i paní Andrea z Jižních Čech. Když onemocněla rakovinou prsu, bylo jí 38 let a sama vychovávala osmiletou dceru. Jako OSVČ provozovala malý kosmetický salón. S nemocí bojovala statečně a úspěšně. Od zahájení léčby do doby, než se mohla opět postavit na vlastní nohy, uběhl pouhý rok. Ale i ten se těžce podepsal na její životní úrovni. Za pronajatý salón musela i v době léčby, kdy nemohla podnikat, platit nájem. K tomu náklady na pronájem bytu a zabezpečení školáka také nejsou levnou záležitostí. Protože neměla finanční rezervy, dostala se rychle na úplné dno. Naštěstí jí v nouzi pomohla rodina a přátelé, kteří pro ni dokonce zorganizovali sbírku přes sociální sítě.

Invalidní důchod, ztráta práce = nic nestandardního

Z hlediska finančního zasahuje onemocnění nejvíce ženy v aktivním věku. Podle průzkumu 53 % žen, které onemocněly rakovinou prsu do 55 let svého věku, následně skončilo v invalidním důchodu, 27 % z nich muselo přejít na zkrácený úvazek, 20 % změnilo pracovní obor a jen 6 % nemuselo, co se práce týče, nic měnit.

„Pokud je žena v produktivním věku, je její příjem ze zaměstnání významným příspěvkem do rodinného rozpočtu. Zvláště to platí pro rodiny s dětmi a s dlouhodobými finančními závazky, jako je například hypotéka. Pokud se příjem ženy výrazně sníží, představuje to zátěž pro celou rodinu,“ říká Helena Lazosová z ING Pojišťovny.

Paní Jana pracovala v maloobchodním řetězci, a jak už to v dnešní době bývá, měla pracovní smlouvu na dobu určitou. Když onemocněla rakovinou prsu, následovala léčba a musela nastoupit na neschopenku. Poté, co se máma tří dětí začala zotavovat a chtěla se vrátit do původního zaměstnání, místo zde už pro ni nebylo. Trvalo další půlrok, než si našla novou práci. Teprve nyní se rodina začíná pomalu dostávat z finančních trablů.

Jak předcházet nelehkým situacím?

  1. Základem je prevence, protože včasné odhalení onemocnění výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu a snižuje náklady s ní spojené.

  2. I přes důslednou prevenci však rizika onemocnění zcela vyloučit nemůžeme, proto je vhodné se proti tomuto závažnému onemocnění pojistit. Před nemocí vás pojištění sice neuchrání, ale pomůže snížit dopady na vaše finance a umožní vám více investovat do samotné léčby i do následné rekonvalescence. Více informací najdete například na www.foryou.cz.

Pomohou asistenční služby

V období, kdy je žena vlivem nemoci oslabená, mohou s běžným chodem domácnosti pomoci asistenční služby, jejichž prostřednictvím lze zajistit například úklid, nákup nebo hlídání dětí. Podle průzkumu si tyto asistenční služby může, vzhledem ke své finanční situaci, dovolit jen zlomek žen – zhruba každá pátá. „Možnost čerpání asistenčních služeb nabízíme v rámci pojištění For You pro případ rakoviny prsu. Kromě jednorázové výplaty částky ve výši až 750 000 korun, v případě diagnózy rakoviny prsu žena může využít i asistenčních služeb v hodnotě 20 000 korun,“ uvedla Helena Lazosová z ING Pojišťovny.  

Co je projekt For You?

Unikátní projekt ING Životní pojišťovny, který podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou webové stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci. Projekt dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů. V neposlední řadě je důležitým rozměrem For You i finanční podpora charitativních aktivit.

O průzkumu

Průzkum ING Životní pojišťovny byl realizován mezi ženami sdruženými v jednotlivých organizacích Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s., formou on-line dotazování a samo-vyplňování papírového dotazníku během akce „Dokážeš to taky“. Sběr dat proběhl v květnu a červnu 2014. Průzkumu se zúčastnilo 206 žen starších 18 let, které onemocněly rakovinou prsu. Průzkum realizovala pro ING Životní pojišťovnu nezávislá výzkumná agentura Ipsos.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.