CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

28. 06. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Mezi cizinci roste zájem o zdravotní péči v ČR

 


 

V rámci neodkladné zdravotní péče jsou pak nejčastěji hrazena stomatologická ošetření či lékařské zásahy při virózách, angínách, chřipkách, menších úrazech a poraněních, bolestech zad nebo břicha. Pokud si klient pro ošetření zvolí pojišťovnou doporučené zdravotní zařízení, tak pojišťovna uhradí poskytnutou péči přímo nemocnici či zdravotnímu zařízení. V opačném případě si klient zákrok na místě uhradí (časté při stomatologické péči) a tyto náklady mu jsou následně pojišťovnou proplaceny.

Slavia pojišťovna patří již několik let mezi lídry v oblasti pojištění pro cizince žijící v ČR. Jen za poslední dva roky využilo nabídky komplexního zdravotního pojištění u Slavia pojišťovny více než 50 tis. cizinců (celkový počet cizinců, kteří pro povolení pobytu v ČR potřebují pojištění komplexní zdravotní péče, je odhadován na 100 tis.). Zájem o komplexní zdravotní pojištění roste, přestože se příliv cizinců do ČR díky komplikacím při udělování víz téměř zastavil. Meziročně (1/2011 – 1/2012) narostl počet uzavřených smluv komplexního zdravotního pojištění cizinců o 35 %.

Srovnatelná zdravotní péče jakou mají občané ČR

Rozsah zdravotní péče kryté komplexním pojištěním zdravotní péče cizinců je srovnatelný s tím, který mohou využívat občané ČR v rámci veřejného zdravotního pojištění, a to včetně preventivní zdravotní péče a očkování. Pojištění zároveň splňuje požadavky zákona č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území České republiky a je uznávané Cizineckou policií ČR. Občané z některých zemí zde tak získávají výrazně kvalitnější zdravotní péči, než měli v zemi, ze které přicestovali. „Komplexní zdravotní pojištění zajišťuje cizincům přístup k českému zdravotnictví za srovnatelnou cenu, kterou platí občané ČR ve veřejném zdravotním systému. Slavia pojišťovna měsíčně vyplácí za zdravotní péči cizinců miliony korun. Je však třeba říci, že v celé řadě případů přijíždí do ČR cizinci, kteří v domovské zemi nedostali kvalitní zdravotní péči, a to se promítlo do jejich zdravotního stavu. Pokud při sjednání pojištění tyto skutečnosti zamlčí či záměrně uvedou nepravdivé informace, tak riskují, že jim bude v budoucnu odmítnuto proplacení některého zdravotního zákroku, “ říká Jan Bárta, ředitel občanského pojištění Slavia pojišťovny.

Mezi hrazené úkony v rámci komplexní péče patří například plánovaná zdravotní péče, neodkladná i preventivní stomatologická péče, poúrazová a pooperační rehabilitace, nemocniční péče či preventivní zdravotní péče. Klienti mohou přednostně využít smluvních nemocnic, které zdravotní péči v rozsahu pojistných podmínek účtují přímo Slavia pojišťovně. Pojištěnec tak nemusí náklady hradit a teprve následně vyžadovat pojistné plnění od pojišťovny.

Nejčastěji hrazená preventivní péče: očkování, gynekologické prohlídky

REKLAMA

Nejčastěji hrazená neodkladná péče: stomatologická ošetření, virózy, angíny, chřipky, menší úrazy a poranění, bolesti zad, bolesti břicha – dyspepsie

Cestovali jsme se synem do České republiky z Ukrajiny několik hodin, v průběhu cesty syn pocítil obrovskou bolest zad. V ČR jsme vyhledali ošetření v jedné ze smluvních nemocnic pojišťovny, kde synovi zjistili vyhřezlou ploténku. Akutně následovala operace. V průběhu léčby jsme se nemuseli vůbec o nic starat, vše vyřídila pojišťovna. (klient Slavia pojišťovny z Ukrajiny, 17 let)

Děti, maminky, novorozenci

Pojištění komplexní péče mohou využít děti i dospělí, těhotné ženy, popř. ženy, které plánují těhotenství. Matka si může pojistit poporodní zdravotní péči o novorozence a následně sjednat pojištění i pro dítě. Slavia pojišťovna hradí péči na novorozeneckém oddělení za dítě pojištěné matky až do jeho propuštění z nemocnice. Poté mohou rodiče cizince sjednat svému dítěti zdravotní pojištění. K tomu jim postačí předložit doklad miminka (pas nebo rodný list) a propouštěcí zprávu z porodnice, zdravotní prohlídku dítě absolvovat nemusí. Po sjednání pojištění má nárok na veškerá očkování a péči, která náleží dětem ve veřejném zdravotním pojištění.

Jsem těhotná a rozhodovala jsem se, kde se pojistím, abych měla hrazenou péči pro sebe i své miminko. Bydlím na Vysočině, a proto jsem potřebovala mít veškerou péči v blízkosti domova. Kontaktovala jsem pojišťovnu, a ta mi ihned našla gynekologa, který fakturuje péči přímo pojišťovně. Zároveň mi doporučila porodnici, ve které budu rodit. Vše jsem měla zařízené do druhého dne. Teď v klidu prožívám těhotenství a nemám starosti se zdravotní péčí. 

REKLAMA

(klientka Slavia pojišťovny z Vietnamu, 32 let) 

Jazykové bariéry mohou omezit přístup ke zdravotní péči

Slavia pojišťovna nabízí pojištění pro cizince již čtvrtým rokem. Za tu dobu se ukázalo, že hlavní bariérou pro přístup cizinců ke kvalitní zdravotní péči jsou často jazykové problémy. „Cizinec v ČR obvykle vůbec netuší, jak se má v případě úrazu chovat a na co všechno má v rámci pojištění nárok. Pro usnadnění přístupu cizinců ke zdravotní péči proto provozujeme nonstop telefonickou asistenční službu, “ dodává Bárta. Operátoři telefonického střediska, kteří hovoří česky, slovensky, anglicky, německy, francouzsky, španělsky, rusky, ukrajinsky a vietnamsky, obratem pomohou vyhledat nejbližší smluvní zdravotnické zařízení či usnadní komunikaci v případě jazykových problémů.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Platí se z investic sociální pojištění?

Paušální daň klepe na dveře. Nezapomeňte na platby

Kdo se chtěl přihlásit k paušální dani, mohl tak učinit jen do 11. ledna 2021. Takže na rozhodnutí měli živnostníci jen pár dní. Ale zaplacení první paušální daně mohli odložit až na únor. Jenže čas letí a zaplatit daň za leden i únor je nutné do 22. února […]

Text: František Veselý

19. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *