Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Medaile nabízí výhled na neporušené krásy Šumavy

Investice 28.07.2014 | 14:13 0 Komentářů

Česká mincovna pokračuje v nové sérii „Rozhledny“ a po perle Jizerských hor Štěpánce vydává druhou medaili s motivem Josefovy věže na Kleti. V řadě vyjde dohromady dvanáct medailí, v každém roce jsou chystány tři emise. Rozhledny jsou v České republice oblíbenými výletními cíly a Josefova věž patří mezi ty, jež nabízejí ze svého vrcholu půvabný výhled na krásy Šumavy. (Tisková zpráva: Česká mincovna) 

Autorem výtvarného návrhu druhé medaile ze série „Rozhledny“ je medailér Luboš Charvát, který je mimo jiné pedagogem na jablonecké vyšší odborné škole, která vychovává nové talenty v oblasti medailérství. „Série je složena z rozhleden, které patří mezi to nejlepší, co můžeme v Čechách najít. Štěpánka je považována za nejkrásnější rozhlednu Jizerských hor, což je kraj přímo protkaný těmito stavbami. Josefova věž je zase nejstarší kamennou rozhlednou u nás a výhled z ní je opravdu dechberoucí,“ jmenuje Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny, důvody, proč se rozhledně dostalo této pocty.

Rozhledna na hoře Kleť u Českého Krumlova, zvaná Josefova věž, se nachází v chráněné krajinné oblasti Blanský les ve výšce 1083 metrů nad mořem. Nechal ji vybudovat Josef Jan Schwarzenberg, který vlastnil zdejší panství. Kamenná stavba vysoká 18 metrů ho vyšla na 5 500 zlatých. Veřejnosti byla věž zpřístupněna až od druhé poloviny 19. století. V roce 1872 přibyl k věži domek pro hajného, v roce 1925 byl přestavěn na Tereziinu horskou chatu, jejíž patronkou byla kněžna Terezie ze Schwarzenbergu. Rozhledna nabízí pohled na Třeboňskou a Českobudějovickou pánev, Novohradské hory, část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi a za příznivého počasí i rakouské Alpy s masivem Dachsteinu.

Krásná medaile, jež udělá radost nejen sběratelům, půjde do prodeje v provedení proof s leštěnou mincovní plochou jako zlatá uncová medaile za 45 000 Kč (300 ks), zlatá čtvrtuncová medaile za 12 250 Kč (500 ks) a stříbrná uncová medaile za 1 450 Kč (1 000 ks).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.