Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Letos je koruna zatím úspěšná

Investice 11.01.2019 | 17:36 0 Komentářů
I když měla česká koruna vůči euru v závěru týdne tendenci korigovat předchozí zisky, nakonec se kurz udržel pod hladinou 25,60 CZK/EUR.Tuzemská měna je letos jedinou měnou regionu, která si připisuje zisky. Polský zlotý, maďarský forint i rumunský lei jsou letos slabší. Poněkud překvapivě zatím není na českých datech patrné zpomalování německé ekonomiky, které dokonce může vyústit i v technickou recesi u českých západních sousedů.

Faktem je, že české hospodářství táhne primárně domácí poptávka ve všech svých složkách – spotřebě domácností, spotřebě vlády i investicích. Sektorové účty za Q3 ukázaly, že napjatý trh práce projevující se rychlém růstu mezd nepříjemně dopadá na ziskové marže českých podniků.
Ty jsou již nejnižší v historii časové řady od roku 2005 a klesají již deváté čtvrtletí v řadě. Podrobnější komentář k sektorovým účtům za Q3 18 naleznete zde http://bit.ly/2FluZDI. Radost z narůstajícího podílu práce na úkor mezd při rozdělování důchodů z hrubé přidané hodnoty mají samozřejmě domácnosti. Ty se zjevně utrácet za vánoční dárky nebály, jak ukázala statistika listopadových maloobchodních tržeb. Podrobnější komentář k jejich statistice je k nalezení zde http://bit.ly/2ACBf5Z.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.