CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

20. 06. 2017

0 komentářů

Letní brigády a daňové přiznání

 

Letní měsíce jsou ideálním obdobím pro přivýdělek. Na dohodu o provedení práce si během léta přivydělávají nejen studenti, ale i zaměstnanci pracující po celý rok na hlavní pracovní poměr. V některých případech však vzniká povinnost podat daňové přiznání za rok 2017. A někdy je dobrovolné podání daňového přiznání dokonce výhodné. Kdy?

Loading



 

Za rok 2017 musejí daňové přiznání na finanční úřad mimo jiné podat i všichni lidé, kteří budou mít během některého měsíce příjem minimálně od dvou zaměstnavatelů, z něhož bude zároveň odvedena zálohová daň z příjmu. Z dohody o provedení práce (DPP) se přitom odvádí zálohová daň z příjmu vždy, když je podepsáno prohlášení k dani. Při nepodepsaném prohlášení pak tehdy, když je měsíční odměna nad 10 000 Kč. „Zaměstnanec pracující na plný úvazek, který si během letních prázdnin přivydělá na dohodu o provedení práce alespoň v jednom měsíci více než 10 000 Kč, tedy nemůže svého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daně za rok 2017 a musí si sám podat daňové přiznání,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Kdy lze podepsat prohlášení k dani?

Každý měsíc lze při výpočtu čisté mzdy nebo čisté odměny uplatnit daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 Kč a případně další měsíční daňové slevy. Podmínkou však je podepsané prohlášení k dani. To je přitom možné podepsat i u zaměstnavatele, u něhož člověk pracuje na dohodu o provedení práce. Při souběžné práci pro dva zaměstnavatele lze mít podepsané prohlášení k dani pouze u jednoho z nich. Daňové slevy je pak možné uplatnit v daném měsíci jen jednou. Zaměstnanci pracující na standardní pracovní smlouvu u hlavního zaměstnavatele u přivýdělku v letních měsících již prohlášení k dani u druhého zaměstnavatele nepodepisují, neboť daňové slevy uplatňují při výpočtu čisté měsíční mzdy u hlavního zaměstnavatele.

Srážková daň z příjmu

REKLAMA

Jestliže není u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a měsíční odměna z dohody o provedení práce je 10 000 Kč a méně, potom se z DPP odvádí 15% srážková daň z příjmu. Celkový odvod v takovém případě činí 1 500 Kč, protože sociální a zdravotní pojištění se u měsíční odměny z dohody o provedení práce ve výši do 10 000 Kč včetně neplatí. „Zaměstnanci mající během roku 2017 pouze příjem od hlavního zaměstnavatele a dále příjmy, ze kterých byla odvedena srážková daň z příjmu, mohou svého zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daně,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Potvrzení o zdanitelných příjmech

Zaměstnanec, kterému z důvodu práce na dohodu o provedení práce v letních měsících vznikne povinnost podat daňové přiznání, bude k jeho vyplnění potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů, u nichž během roku 2017 pracoval. Tedy i od zaměstnavatele, u kterého pracoval pouze například dva či tři měsíce na dohodu o provedení práce.

Daňový přeplatek u srážkové daně

REKLAMA

Je-li z dohody o provedení práce odvedena srážková daň z příjmu, potom je daňová povinnost vyřízena a není nutné podávat žádné daňové přiznání. V některých případech je však možné obdržet sraženou daň z DPP v plném nebo částečném rozsahu zpět. Nárok na vrácení srážkové daně mají ti daňoví poplatníci, kteří během roku nevyužijí v plném rozsahu všechny daňové slevy, kupříkladu proto, že pracují pouze po část roku nebo uplatňují vysoké daňové odpočty. „Aby bylo možné obdržet srážkovou daň zpět, je nutné podat daňové přiznání. V těchto případech se tedy jeho dobrovolné podání vyplatí,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daňové přiznání musejí podat i studenti

Studenti, kteří během července nebo srpna pracují současně pro dva zaměstnavatele a jejichž měsíční odměna je u obou zaměstnavatelů vyšší než 10 000 Kč, rovněž musejí podat za rok 2017 daňové přiznání, přestože v ostatních měsících roku neměli žádné zdanitelné příjmy. „Roční daňová povinnost bude ale z důvodu uplatnění slevy na poplatníka a slevy na studenta zpravidla nulová a měsíční zálohy získají studenti zpět,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Tisková zpráva: Mazars

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

daňové přiznání elektronicky

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Termín pro daňové přiznání se blíží, papírově se podává už 2. dubna, tedy v úterý po Velikonocích. Pro elektronické podání budete mít ale ještě měsíc, termín je totiž až 2. května.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

Daňové přiznání

Jak podat daňové přiznání, když pobíráte starobní důchod?

Většina starobních důchodců nemá povinnost podávat daňové přiznání. Starobní důchod se nedaní až do 36násobku minimální mzdy. Do této částky není nutné uvádět důchod v daňovém přiznání a do tohoto limitu se vejde většina starobních důchodců. Pokud si ale přivydělávají nebo mají i jiné zdanitelné příjmy, tak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *