CZK/€ 23.825 +0,02%

CZK/$ 21.929 +0,29%

CZK/£ 27.111 +0,08%

CZK/CHF 23.784 -0,12%

13. 12. 2018

0 komentářů

Kybernetické hrozby jsou pro manažery prioritou v řízení rizik. Nedostatek odborníků vede banky k outsourcingu vybraných aktivit

 

Manažeři se nejvíce zaměřují na řízení kybernetických hrozeb. Role řízení rizik je klíčová pro zavádění inovací, nových technologií a pokročilých analytických metod do praxe v souladu s regulatorními omezeními bankovnictví. Každá druhá firma bude odborníky na řízení rizika outsourcovat, vyplynulo z devátého ročníku globálního průzkumu EY a Institutu mezinárodních financí (IIF) zaměřujícího se na řízení rizik v bankovnictví. 

Letošní průzkum potvrdil kybernetická rizika jako prioritu pro manažery řízení rizik i vrcholový management bank (80 %). Soulad s regulatorními aspekty bankovnictví zůstává na druhé pozici, přičemž je patrný zvýšený zájem vrcholového vedení o rizikový apetit, celofiremní povědomí o podstupovaných rizicích a rizika neetického jednání.

„V poslední době je zřetelný posun od řízení tradičních finančních rizik k rizikům nefinančním s důrazem na ochranu spotřebitele, ochranu citlivých údajů a celkovou odolnost finančních institucí proti vnějším hrozbám. Na agendu manažerů řízení rizik se přesouvají kybernetická rizika a stále častěji i nové metriky v souvislosti se stížnostmi klientů, řízení třetích stran a reputace,“ říká Luboš Prchal, vedoucí partner týmu řízení rizik v oblasti finančních služeb ve společnosti EY v ČR a v regionu zemí střední Evropy.

Role řízení rizika je klíčová pro zavádění inovací

Technologické novinky objevující se v bankovnictví a finančních službách jsou neoddiskutovatelně přínosné pro klienty i bankovnictví samotné. Jejich implementace však přináší nejednu regulatorní otázku a potřebu změny. Sladění obchodní strategie bank se strategií řízení rizik a rozvoje IT je proto nezbytné pro další inovace. Manažeři řízení rizik mohou výrazně přispět k zodpovězení klíčových otázek a zrychlit tak digitální transformaci svých bank.

REKLAMA

 

Jedním z technologických trendů úzce spjatých s regulací je migrace IT do cloudu. Každá druhá využívá hybridní cloud v podobě částečně veřejného a částečně privátního řešení. Jen 4 % bank však využívají pouze veřejný cloud, jeho výhody v budoucnu zřejmě budou následovat i další instituce. K tomu je potřeba správného nastavení řízení rizik, přičemž respondenti uvedli následující body jako kritické pro větší využití cloudu v budoucnu:

Graf: Rizika vyžadující pozornost při využití cloudového rozhraní

Zdroj : EY

Technologie na jedné straně vytvářejí předpoklady pro transformaci řízení rizik, na druhé straně ale přinášejí nové výzvy související například s kybernetickou bezpečností, s využíváním dat a jejich dostupností nebo s provozní spolehlivostí. Takže se banky dnes musí vypořádat nejen s tradičními problémy, jako je implementace nových předpisů nebo požadavky bankovního dohledu, ale také s novými výzvami v oblasti řízení rizik v digitálním věku,“ uvádí Andrés Portilla, ředitel oddělení regulace IIF.

REKLAMA

Týmy řízení rizik potřebují doplnit

Nové technologie a používání pokročilých analytických metod vyžadují doplnění týmů řízení rizik o nové profese a kapacitu. Více než 70 % respondentů uvedlo potřebu doplnění týmu o experty na kybernetická a technologická rizika. Stále častější používání modelů a algoritmů založených na umělé inteligenci a strojovém učení (často mimo tradiční oblasti řízení rizik) pak vede banky k potřebě posílit tým model governance.

Ačkoli respondenti průzkumu preferují najímání interních zaměstnanců, více než polovina z nich předpokládá využití třetích stran v podobě různých forem co-sourcingu a outsourcingu vybraných aktivit.

„S přibývajícím množstvím modelů, které ovlivňují denní chod bank, je nezbytné posílení kontrolních mechanismů a jejich správy nezávislou kontrolní funkcí – řízením rizik. Banky stojí před otázkou, jak vhodně tyto týmy doplnit. My v EY dlouhodobě spolupracujeme s našimi klienty, abychom jim pomohli správně identifikovat klíčové modely s materiálními dopady, standardizovali a outsourcovali rutinní provoz a uvolnili jim tak interní kapacitu pro vykonávání aktivit s vysokou přidanou hodnotou,“ doplňuje Luboš Prchal.

Tisková zpráva EY

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: ČNB a rozehraná partie ohrožující cenovou stabilitu

Vypadalo to na 300 miliard, bude to více než 400 miliard. Ne, nejde o deficit státního rozpočtu, ale o rekordní ztrátu hospodaření České národní banky. Se změnou prostředí se bilance této instituce stává neřízenou střelou. Z pohledu hospodaření české centrální banky je situace více než nepříznivá. V […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

13. 01. 2023

O pomýlení inflací, ponaučení, zombifikaci ekonomiky a inflačních obětech a vrazích

Často se zapomíná, že většina čísel, která až do posledního haléře účetní kalkulují, jsou odhadem zatíženým inflační nejistotou. Málokdo klamné informace koriguje. Mnohým to vyhovuje. Ti, kteří získali dlouhodobé financování s fixní úrokovou sazbou, z inflace profitují. Problém může nastat, až bude nutné dluh refinancovat. I takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

11. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *