CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

01. 04. 2019

0 komentářů

Kurz koruny by měl dále oslabovat

 

Minulý čtvrtek rozhodla bankovní rada ČNB o ponechání klíčové úrokové sazby na stávající úrovni 1,75 %. Při svém rozhodnutí ve velké míře zohlednila zahraniční ekonomický vývoj, tedy zpomalování hospodářského růstu v zemích našich hlavních obchodních partnerů, zvolňující inflaci včetně očekávání nižší dynamiky budoucího cenového růstu a uvolňování měnových podmínek jak ze strany Evropské centrální banky, tak amerického FEDu.

Loading



 

Na druhé straně si je bankovní rada vědoma přetrvávajících inflačních tlaků z domácí ekonomiky, kdy lednová i únorová inflace skončily o 0,5 p.b. resp. 0,3 p.b. nad prognózou ČNB. Zároveň však mzdový růst překvapil směrem dolů a rovněž poslední měsíční ukazatele z tuzemského průmyslu indikují ochabování poptávky. Zřejmě poslední šanci na zvýšení sazeb bude mít bankoví rada ČNB na květnovém zasedání. V té době již bude mít k dispozici kompletní novou prognózu z dílny svého analytického týmu. Nicméně vlivem zapracování zhoršených zahraničních výhledů se může prostor pro další růst úrokových sazeb již zcela uzavřít. Ve svém vyjádření J. Rusnok zároveň připustil, že bankovní rada se při svém rozhodování nemusí striktně držet logiky svého jádrového modelu pro zvýšení a následné snížení sazeb, ale může dát přednost tzv. vyhlazení, tedy ponechání zazeb na stávající úrovni.

Uvedené rozhodnutí i následné komentáře zároveň snižují podporu pro posílení kurzu koruny. Ten v reakci na zasedání bankovní rady v závěru minulého týdne oslabil a nyní se koruna obchoduje těsně nad hladinou 25,80 za euro. V dalších měsících a čtvrtletích počítáme na rozdíl od převažujícího názoru trhu i prognózy České národní banky s oslabováním koruny vůči euru a to hned z několika důvodů. Trh v letošním roce v podstatě již neočekává další zvýšení úrokových sazeb, a pro příští rok počítá dokonce s jejich poklesem. Úrokový diferenciál se tak bude uzavírat a zahraniční investoři nebudou mít důvod zvyšovat nebo otevírat nové pozice v korunách (těch mají po dvou letech od konce kurzového závazku ČNB stále dost). Navíc nižší zahraniční růst se dříve čí později projeví i tuzemsku, což může vést k odlivu zahraničních investorů a dalším tlakům na oslabování kurzu. Přebytek běžného účtu již v loňském roce výrazně poklesl a stejně tak i nižší saldo obchodní bilance už nebude vytvářet prostor pro posilování koruny, jak jsme byli zvyklí v minulosti.

ČNB počítá ve své stávající prognóze s poměrně agresivním posílením pod 25 CZK/EUR a to již ve druhé polovině letošního roku. Nic zatím nenasvědčuje tomuto scénáři, a pokud se bude kurz vyvíjet podle našich předpokladů, mohlo by to logice uvažování ČNB vyvolat tlak na zpřísnění měnových podmínek prostřednictvím zvyšování úroků. Nicméně podle našeho názoru v sestupné fázi hospodářského cyklu při očekávání inflace pod cílem centrální banky však tato logika přestává platit. Dlouhodobý (konvergenční) trend posilování koruny bude na nějakou dobu převálcován nepříznivým ekonomickým cyklem.

Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *