Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Koruna proti dolaru byla nejsilnější od října 2015

Investice 11.04.2016 | 18:54 0 Komentářů

Kurz koruny vůči euru v pondělí setrval v těsné blízkosti hranice kurzového závazku. Česká měna se tak obchodovala kolem hranice 27,02 CZK/EUR, čemuž nezabránilo ani zveřejnění nižší než očekávané březnové inflace. Růst cen totiž meziročně zpomalil na 0,3 % y/y z únorových 0,5 %. Důvodem byl opětovný (meziroční) propad cen pohonných hmot, ale také překvapivě nižší jádrová inflace.

Zvýšila se tak odchylka skutečného růstu cen od předpokladů ČNB, který v březnu činil 0,5 pb. Čeští centrální bankéři tak pravděpodobně budou ve svých nadcházejících vyjádřeních zdůrazňovat protiinflační rizika vůči prognóze a politice ČNB ve snaze opětovně dostat korunu od intervenční úrovně.

Díky opětovnému oslabení dolaru na trhu s eurem se americká měna dostala vůči koruně na nejnižší úroveň od října 2015. Na mezibankovním trhu se dolar obchodoval za 23,64 USD/CZK.

Zlotý a forint v pondělí proti euru posilovaly díky lepší náladě na globálních trzích. Maďarská měna posílila o zhruba desetinu procenta a zlotý dokonce o třetinu procenta.

Dnešek by měl být na regionálních trzích klidný. Kalendář ekonomických událostí je totiž poloprázdný. Středoevropské měny by ale mohly reagovat na případné komentáře centrálních bankéřů z regionu, západní Evropy, či USA.

Marek Dřímal, Investment Banking Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.