Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Komentář Fidelity International: Jak vypadají britské investice při nevyřešeném brexitu?

O Brexitu není stále jasno. Je otázkou, zda v tomto chaosu kupovat anglické akcie? Vypadá to, že ano.

Tam, kde jsou vítězové, jsou i poražení. A nějaké poklady se mohou skrývat i v nyní nemilované, vyloženě britské části akciového trhu. Britský akciový trh přitom před různými scénáři Brexitu zavírá oči. A má pro to dobrý důvod. Mezi společnostmi britského indexu  FTSE 100 je jen pár z těch vyloženě britských. Pouze čtvrtina zisků FTSE 100 pochází z Velké Británie. Zhruba 22 % výnosů tvoří americké tituly, asijsko-pacifické generují 21 % a zbytek Evropy 17 % výnosů. Britský index FTSE 100 přitom dobře odráží situaci světové ekonomiky, a ne pouze finanční, ekonomické nebo politické postavení Spojeného království.

Zatímco zahraniční investoři dávali britským společnostem s ručením omezeným poměrně široký prostor, britské akcie oproti jejich zahraničním protějškům předváděly spíše slabší výkony. To znamená, že britské akcie jsou čím dál levnější. Na základě koeficientu forward PE ratio, který udává cenu akcie oproti očekávanému výnosu na akcii, je index FTSE 100 oceněný na historická minima. Jsou podobná tržnímu ohodnocení v roce 2003, po implozi bubliny dot.com.

Když se podíváme na další běžně používaný nástroj, dividendový výnos, vidíme, že FTSE 100 nabízí průměrný výnos 4,5 %. To je příznivé v porovnání s kupónem desetiletých Gilts ve Spojeném království, který je menší než 2 %, a je mnohem atraktivnější než základní sazba Bank of England, jež je na 0,75 %. Jestliže chcete podpořit britské nástroje, existují 3 investice zaměřené na Velkou Británii, které jsou mezi padesátkou námi preferovaných fondů a které stojí za pozornost,“ vysvětluje Tom Stevenson, ředitel investic ve Fidelity International.

1) Threadneedle UK Mid 250 který, jak název napovídá, investuje do vybraných středních podniků v rámci indexu FTSE 250. Index FTSE 100 je odrazem světové ekonomiky a ani FTSE 250 není čistě odrazem situace ve Spojeném království. Polovina tržeb u těchto středních společností je generována v zahraničí. Fond je však dobře připraven využít výhod, které lze získat z neoblíbených a méně výkonných britských akcií.

2) Fidelity Special Situations je více cyklický, zaměřený na hodnotu. Bude se mu dobře dařit, jestliže ekonomika bude v po-Brexitovém období stabilnější.

3) Lindsell Train UK Equity Fund je fond zaměřený hlavně na kvalitu, s vysoce koncentrovaným portfoliem 25 podílů. Jedná se spíše o defenzivní hru, jestliže očekáváte, že ekonomické překážky budou v tomto roce přetrvávat.

Může chvíli trvat než se britské akcie po Brexitu „oklepou“, ale jako investor v těchto britských fondech budete mezitím alespoň kompenzováni rozumným příjmem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.