Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Jsou otevřená data příležitostí pro banky? Největší festival nad otevřenými daty v ČR

Česká spořitelna hostila ve své centrále poslední listopadový týden největší tuzemský Open banking & WebAPI festival. Paralelně probíhaly dvě akce – konferenční blok se zástupci České spořitelny, FinTech asociace a odborníků z dalších bank a samotný hackathon, kterého se účastnila řada významných hráčů z oblasti IT Developementu.

Konferenční část festivalu zahájil předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon, který mimo jiné uvedl, že: Otevřené bankovnictví představuje příležitost dál zlepšovat služby klientům tím, že přiblížíme finanční služby jejich reálným potřebám.“

Česká spořitelna byla první bankou, která již v roce 2015 otevřela API třetím stranám a je tak na příchod nového bankovnictví připravena. Na jejím API portálu developers.csas.cz proběhly za uplynulý rok stovky testování desítek vývojářů a třetích stran, včetně zavedených start-upů jako je např. Zonky.

Díky tomu jsme se naučili, jak s naším API rozhraním pracovat, aby byla spolupráce s třetí stranou co nejefektivnější a abychom zároveň maximálně ochránili data našich klientů,“ doplnil Tomáš Salomon.

Po roce testování a splnění všech právních PSD2 požadavků je Česká spořitelna připravena vstoupit do světa otevřeného bankovnictví. V prvních třech měsících roku 2018 tak oficiálně nabídne své API  třetím stranám a na jejím základě chystáme i nabídku multibankingových služeb.

Hlavní přidanou hodnotou otevřeného bankovnictví pro klienty je úspora času, stresu a peněz. Přesně tuto hodnotu získávají uživatelé naší služby Moje zdravé finance, kterou již využívá více než 650 tisíc klientů České spořitelny.

V příštím roce chce Česká spořitelna nabídnout benefity služby Moje zdravé finance ve světě otevřeného bankovnictví. Nejvyšší prioritou i nadále zůstane bezpečnost klientských dat.

Druhá část, tedy samotný hackhathon, byla plná vývojářských výzev nejen v oblasti WebAPI. Účastníci měli jedinečnou příležitost vyzkoušet si koncepci PSD2 tak, jak ji v rámci chystané liberalizace bankovnictví připravuje Česká spořitelna.

Jednalo se o velmi intenzivní workshop, při kterém účastníci hledali odpovědi na to, jak sestavovat nové aplikace, nasazovat je a snadno dosáhnout jejich vysoké dostupnosti, například při detekci anomálních transakcí na účtu. A nejen to, během hackathonu také vymýšleli způsob, jak platit hlasem nebo pracovat s aplikací, která by hlídala vývoj kurzu Bitcoin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.