CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

01. 02. 2017

0 komentářů

Jak ušetřit na daních? Poradíme vám, co si můžete odečíst od základu daně z příjmu

 


 

Úroky z hypotéky nebo stavebního spoření

Jestliže platíte úvěr ze stavebního spoření či hypotéku, máte možnost dosáhnout na nejvyšší odpočty. Základ daně lze totiž snížit o zaplacené úroky. V rámci jedné domácnosti si můžete odečíst až 300 000 korun a snížit si tak daňovou povinnost až o 45 000 korun. „Neměli byste ale zapomínat, že snížení je možné pouze o zaplacené úroky, ne o celkovou výši splátek. Pokud máte více úvěrů, můžete úroky sčítat, nicméně i tak pro vás platí maximální výše odpočtu 300 000 korun,“ upozorňuje Andrea Kleinová. Dále uvádí, že pokud jste úvěr spláceli jen určitou část roku, částka, o kterou lze daňový základ snížit, nesmí přesáhnout 25 000 korun za měsíc. Nezbytnou podmínkou je, že se jedná o úvěr, který byl použit na financování bytových potřeb. Nemusí se tedy jednat jen o koupi nemovitosti či její rekonstrukci. 

Potřebovat budete potvrzení z banky o zaplacených úrocích. Doklad by vám banka měla zaslat v průběhu ledna. Pokud jste jej neobdrželi, můžete si o něj zažádat.

Penzijní připojištění a životní pojištění

Pokud máte penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření nebo si platíte životní pojištění, máte možnost snížit si základ daně z příjmu.

REKLAMA

Maximální výše, kterou si můžete odečíst ze základu daně v případě penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření je 12 000 korun, úspora na dani v tomto případě dosáhne 1 800 korun. „Abyste na maximální odpočet dosáhli, musíte naspořit 24 000 korun za rok. Pro nižší odpočty pak musíte naspořit více než 12 000 korun za rok, jelikož odčitatelnou položku představuje až to, co přesáhne tuto částku, “ uvádí Kleinová.

V případě životního pojištění je maximální částkou, kterou lze odečíst taktéž 12 000 korun, a to i v případě, že máte uzavřených více smluv k životnímu pojištění. Nezbytnou podmínkou je ujednání, že umožnění výběru je možné až po 60 měsících od uzavření smlouvy a zároveň také nejdříve v roce, kdy pojištěný dosáhne 60 let. Smlouva také nesmí umožňovat průběžný výběr. V tomto případě však neplatí podmínka minimální naspořené částky.

Andrea Kleinová pak upozorňuje na novou úpravu, ke které dochází od nového roku. Nově bude možné v obou případech odečíst od základu daně až 24 000 korun.

Dary a darování krve

REKLAMA

Daňovou úlevu stát nabízí i v případě, že jste loni poskytli dar na některý z účelů vymezených zákonem. Jednat se může o charitu, oblast zdravotnictví, vědu, kulturu, školství a další. Veškeré podmínky darování jsou uvedeny v  zákoně o daních z příjmů. Darovat můžete jak věci, tak určitý finanční obnos, ale i služby. Podmínkou je, že úhrnná hodnota daru činila minimálně 1 000 korun nebo přesáhla 2 % základu daně. „Odečíst si pak můžete nejvýše 15 % vašeho základu daně,“ uvádí Kleinová. Veškeré dary je nezbytné doložit potvrzením.

Zvláštní kategorií je pak také dárcovství krve. Za jeden bezplatný odběr krve si můžete snížit daňový základ o 2 000 korun.

Další vzdělávání

Pakliže v souvislosti se svým zaměstnáním absolvujete zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, smíte si od daňového základu odečíst náklady až do výše 10 000 korun. Zdravotně postižené osoby pak mohou odečíst až 13 000 korun a osoby s těžším zdravotním postižením až 15 000 korun. „Důležitou podmínkou pro možnost odečtu nákladu na vzdělávání je, že doposud nebyly hrazeny zaměstnavatelem,“ upozorňuje Kleinová.

Odborové příspěvky

Pokud jste členem odborů a platíte příspěvky, můžete si daňový základ snížit až o 1,5 % zdanitelných příjmů ze zaměstnání za rok. Tato částka zároveň nesmí překročit 3 000 korun.

Tisková zpráva: Crowe Horwath

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *