Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Jak si vybudovat finanční rezervu za časů karantény aneb Spořicí desatero od banky ING

Banky ING Bank 04.05.2020 | 14:25 0 Komentářů

Praha, 4. května 2020 – Události posledních týdnů ukazují, že potřeba finančního polštáře je teď aktuální více než kdy jindy. Navíc řada živnostníků, drobných podnikatelů i zaměstnanců nejen v gastro segmentu a turismu musí začít sahat k naspořeným rezervám. Zároveň ale existují i lidé, kteří mají svůj příjem stále ještě zajištěný. Obě skupiny mají jedno společné – nikdo si nemůže být jistý, jak bude jeho osobní situace vypadat po krizi. A proto je na místě s výdaji šetřit.

Ačkoliv jsou nutná vládní nařízení pro život omezující, tvorbu finančních rezerv mohou ulehčit. Jak se naučit spořit v době krize a minimalizovat dopady na rodinnou kasu, poradí desatero jarních revizí výdajů od banky ING:

1. Začněte u jídla

Podle statistik česká rodina zbytečně utratí až 20 tisíc korun ročně za jídlo, které končí v koši. Dlouhodobý nedostatek potravin ale skutečně nehrozí, proto nemá smysl hromadit doma víc jídla, než můžete zkonzumovat. Snažte se nakupovat i vařit tak, aby se všechny nakoupené ingredience bezezbytkově využily a spotřebovaly. Vyvarujte se častých návštěv obchodů, pečivo si pečte sami anebo nakupujte do mrazáku do zásoby.

2. Volný večer věnujte revizi

„Čas strávený doma lze v peníze efektivně přeměnit už jen tím, že se odhodláte k řádné inventuře. Začít můžete úplným vyškrtnutím služeb, které nyní nevyužíváte,“ říká Radek Sedlář, šéf retailové sekce banky ING. Mezi ně mohou patřit různá členství, která si platíte měsíčně, třeba v posilovně nebo sportovním klubu.

3. Důkladné kritice podrobte také pojistné produkty

Vaše pojistky mohou být zastaralé. Můžete tak pojistku zbytečně přeplácet nebo v horším případě při škodní události zjistit, že je nedostatečná. Aktualizovat pojistky se doporučuje u neživotního pojištění každé dva až čtyři roky. U životní pojistky se obecně doporučuje její revize s každou životní změnou, například narozením dítěte nebo koupí domu. Při změně si nezapomeňte pozorně pročíst podmínky konkrétního produktu.

4. Chystali jste se na zahraniční dovolenou?

Jestliže na ni už máte naspořeno a peníze necháváte ležet na běžném účtu, dříve či později se vám „rozutečou“. Spořicí účet na rozdíl od toho běžného nabízí zpravidla nejen vyšší zúročení, ale peníze do rezerv jsou zde odděleny od těch pro denní provoz domácnosti. Zároveň jsou ale v nutných případech kdykoliv velmi snadno k dispozici.

5. Dále jsou tu výdaje za telefonní a datové služby

Sledujte konkurenční nabídky, protože většina mobilních operátorů nyní nabízí různé slevy, akce a zvýhodněné balíčky. Proto můžete přejít na nižší tarif a další nevyužívané služby utlumit či zrušit. Nyní můžete také bez obav svou telekomunikační společnost vyměnit za jinou. „Novela telekomunikačního zákona platná od 1. 4. zakazuje účtovat zákazníkům pokuty za předčasnou výpověď. Nevyhovující služby tedy můžete vypovědět okamžitě a nebude vás to stát nic navíc,“ radí Radek Sedlář z banky ING. Vhodné je i udělat inventuru v mobilu, možná vás překvapí placené služby a aplikace, které již dávno nepoužíváte a zapomněli jste na ně.

6. Ceny nájmů rapidně klesají

Přemýšlíte-li o změně bydlení již delší dobu, současná situace vám může pomoci část peněz ušetřit. Zároveň ale pamatujte na to, že se po opětovném nastartování ekonomiky ceny zvýší. Ošetřete si proto v nájemní smlouvě, na jak dlouho vám smluvená cena zůstane a jak vám ji může majitel bytu upravovat. Během případného stěhování však nezapomeňte respektovat všechna nařízení a chraňte sebe i své okolí.

7. Neplýtvejte energiemi

Pobytem doma spotřebováváte více energií než za běžného provozu. Možná je teď ten správný čas na změnu dodavatele energií. Zkontrolujte si vaše současné výdaje a k porovnání využijte srovnávacích portálů a recenzí na jednotlivé společnosti. Samotná změna dodavatele je pro spotřebitele pohodlná, jelikož nový dodavatel zajistí celý proces přechodu sám. Sledujte i dobu platnosti smlouvy a fixaci ceny. Ceny energií se poměrně rychle mění a obvykle se nejvíce vyplatí vybrat kratší fixaci v horizontu maximálně dvou let.

8. Dva dny na rozmyšlenou

Čas trávený výhradně doma vybízí k jarním úklidům, zvelebování bydlení a nákupům nejrůznějších dekorací. O to více se teď obchodníci soustředí na prodej přes internet. Svoji frustraci ale impulzivními nákupy neuspokojíte. Nezbytnost nákupu ověřte tzv. „48hodinovým testem“. Zboží, které vás v danou chvíli zaujalo, si někam zapište anebo jednoduše ponechte v košíku konkrétního e-shopu. Pokud i za dva dny usoudíte, že věc skutečně potřebujete, můžete přistoupit k nákupu.

9. Prodávejte a swapujte

Pokud jarním úklidem vytřídíte věci, které již nevyužijete, můžete je přes internet prodat anebo vyměnit za něco užitečného. Zbavit se můžete přebytečného nábytku, hraček po dětech nebo dříve téměř neprodejného oblečení, jelikož stále řada obchodů s tímto zbožím zůstává i nadále uzavřena. Můžete udělat i dobrý skutek a nabídout vaše věci zdarma lidem v nouzi.

10. A schraňujte své rezervy

Po takto důkladné revizi víte přesně, jak na tom jste a kolik peněz si dokážete ukládat. Klíčem k úspěchu je odkládat pravidelně a hlavně na správné místo. Takto stanovenou částku si proto každý měsíc pošlete na spořicí účet, jakmile vám přijde mzda, nebo si rovnou nastavte trvalý příkaz. Peníze na spořicím účtu jsou v bezpečí i za současné situace, neboť se na ně vztahuje pojištění vkladů až do výše 100 tisíc eur, tedy přes 2,6 milionu korun. Pokud ještě spořicí účet nemáte, založíte si ho zdarma a nebudete nic platit ani za jeho vedení. Akční nabídky, jako například ‚Chytřejší spoření‘ u ING, přinášejí i zvýhodněnou úrokovou sazbu,“ podotýká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce banky ING v České republice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.