CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

22. 06. 2022

0 komentářů

Jak letos studenti zdaní své brigády?

 

V letních měsících si mnoho studentů přivydělává různými brigádami, zejména na pracovní dohody. Jaké daně platí ze svého příjmu studenti? Kdy dostanou zaplacenou daň z příjmu zpět?

Loading



 

Pracující studenti nejsou automaticky daňově osvobozeni a většinou platí z příjmů z brigád nejenom daň z příjmu, ale i sociální a zdravotní pojištění. Odvodům na sociální a zdravotní pojištění nepodléhají pouze měsíční odměny z pracovních dohod do limitu, u dohody o provedení práce to je 10 000 Kč a méně a u dohody o pracovní činnosti 3 499 Kč a méně. „Studenti pracující současně pro více zaměstnavatelů na pracovní dohody tak v praxi nemusí platit pojistné ani z jedné dohody, pokud je měsíční odměna do limitu, neboť limit se posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť,“ vysvětluje Gabriela Ivanco daňová poradkyně společnosti Mazars.

 

Sazba pojistného je stejná

Při překročení limitu činí sazba sociálního a zdravotního pojištění stržená z odměny u pracujících studentů stejně jako u ostatních zaměstnanců, tedy v souhrnu 11 % z hrubé mzdy. Při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy. Při výpočtu daně z příjmu však mají pracující studenti nárok nejenom na měsíční slevu na poplatníka ve výši 2 570 Kč, ale i na slevu na studenta ve výši 335 Kč. Až do hrubé měsíční odměny ve výši 19 300 Kč tak neplatí pracující studenti nic na dani z příjmu, protože v těchto případech je souhrnná částka daňových slev vyšší než vypočtená daň z příjmu. „Při práci pro více zaměstnavatelů současně je možné daňové slevy uplatňovat pouze u toho zaměstnavatele, u kterého je podepsáno prohlášení k dani,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.

REKLAMA

 

Pojistné se nikdy nevrací, daň z příjmu ano

Případné zaplacené sociální a zdravotní pojištění z brigády nemohou pracující studenti obdržet nikdy zpět. Odvodem pojistného je z jejich pohledu vše vyřešeno, nemusí vyplňovat žádné formuláře. Přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ se vyplňují pouze pro příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Zaplacenou daň z příjmu z brigád však studenti minimálně v částečném rozsahu obdrží zpět.  „V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za rok 2022 se totiž uplatní sleva na poplatníka vždy v částce 30 840 Kč, bez ohledu na počet měsíců výkonu zaměstnání,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Jak může být daňová vratka vysoká?

Pokud činí hrubá měsíční odměna studenta z dohody o pracovní činnosti např. 30 000 Kč, tak je na dani z příjmu fyzických osob při podepsaném prohlášení k dani zaplaceno 1 595 Kč, za tři měsíce tedy 4 785 Kč. „Při brigádě po dobu tří měsíců a odvedené dani z příjmu v souhrnné částce 4 785 Kč se po provedeném ročním zúčtování dostane celá zaplacená částka zpět,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

 

Vratka srážkové daně v daňovém přiznání

Za rok 2022 budou muset podat daňové přiznání studenti, kteří v některém měsíci budou pracovat současně pro dva zaměstnavatele, když jim z obou zaměstnání bude odvedena zálohová daň z příjmu. Tato podmínka je splněna i např. při práci na dvě dohody s odměnou nad limit. Dobrovolně se vyplatí vyplnit a odevzdat daňové přiznání studentům, kteří pracovali v některém měsíci na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 000 Kč a méně a neměli podepsáno prohlášení k dani, a tak jim byla z dohody odvedena srážková daň z příjmu. „I srážkovou daň z příjmu je možné obdržet zpět, pokud součet daňových slev v daňovém přiznání je vyšší než odvedená daň během roku 2022,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *