Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Jádrová inflace prudce zpomaluje

Makro 10.01.2018 | 09:42 0 Komentářů

Domácí cenová hladina v prosinci meziměsíčně  stoupla pouze o 0,1 %. Meziroční inflace tak zpomalila na 2,4 % z 2,6 % v listopadu. Za cenovým růstem v prosinci stálo zejména zdražování potravin, zatímco ceny pohonných hmot a regulované ceny zůstaly beze změny. Překvapení je, že podle našeho výpočtu došlo k mírnému poklesu jádrových cen. 

Tyto ceny reflektují poptávkové tlaky v ekonomice. Zdá se tedy, že ani velmi nízká míra nezaměstnanosti a slušný mzdový růst v prosinci nebyly dost silné na to, aby se jim podařilo vytvořit dostatečný tlak do cen. Meziroční jádrová inflace podle našeho výpočtu prudce zpomalila z 2,4 % na 1,9 %. Za jejím zpomalením je částečně vyprchání vlivu zavedení EET v prosinci roku 2016.

Průměrná inflace za celý loňský rok činila 2,5 % a byla tak nejvyšší za posledních pět let. Návrat inflace k dlouhodobému normálu umožňuje ČNB zvyšovat sazby. V loňském roce ČNB zvedla sazby dvakrát, celkem o 50 bazických bodů. Letos očekáváme, že k tomuto kroku přikročí v každém čtvrtletí a na konci roku bude sazba činit 1,5 %.

V první polovině letošního roku by se inflace měla ještě držet blízko úrovně 2,5 %. V druhé polovině roku by však již měla začít zvolňovat a vydá se směrem ke dvěma procentům.

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.