Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Jáč: Za celý rok 2019 očekávám růst HDP eurozóny v oblasti 1 %, když v roce 2018 růst činil 1,8 %

Investice 30.04.2019 | 16:20 0 Komentářů

Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů vykázala v letošním prvním čtvrtletí růst HDP 0,4 % v mezičtvrtletním a 1,2 % v meziročním vyjádření. Rozhodně nejde o špatný výsledek: mezičtvrtletní růst ekonomiky eurozóny je takto nejsilnější od loňského druhého čtvrtletí a překonal očekávání trhu.

Průzkumy PMI (tzv. indexy nákupních manažerů) naznačovaly mezičtvrtletní růst HDP tempem 0,2 %, oficiální data o výkonu průmyslu a maloobchodu ale pro letošní první čtvrtletí naznačovala možnost silnějšího růstu ekonomiky eurozóny.
Dnes zveřejněný údaj postrádá jakékoliv informace o struktuře růstu HDP, nicméně dá se předpokládat, že zejména spotřeba domácností si vedla dobře díky příznivému vývoji na trhu práce v eurozóně.
Pověstnou roli černého koně mohly v letošním prvním čtvrtletí sehrát exporty: nicméně, na detailní údaje k výkonu HDP eurozóny za letošní první čtvrtletí si musíme počkat na 6. červen, kdy Eurostat tyto detailní statistiky zveřejní.

Takto silný mezičtvrtletní růst HDP se ale nezdá být udržitelný: zejména průzkumy z průmyslu eurozóny naznačují, že růst v tomto sektoru ekonomiky zpomaluje, respektive že aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá.
V dalších čtvrtletích se dle všeho dočkáme zpomalení tempa růstu ekonomiky eurozóny: dubnový průzkum PMI signalizuje pro počátek letošního druhého čtvrtletí mezičtvrtletní růst HDP o necelé 0,2 %.

Za celý rok 2019 očekávám růst HDP eurozóny v oblasti 1 %, když v roce 2018 růst činil 1,8 %.
Samotný předběžný údaj za letošní první čtvrtletí naznačuje, že celoroční růst HDP může mírně překonat úroveň 1 %, nicméně nebudu překvapen, když hned ve druhém čtvrtletí bude ekonomika eurozóny reportovat o dost slabší čísla.

V každém případě ale lze konstatovat, že růst HDP eurozóny v letošním prvním čtvrtletí překonal očekávání trhu a jistě je vítanou zprávou pro ECB.
Euro na číslo o HDP reaguje posílením vůči dolaru.

Solidní růst HDP eurozóny je zajímavou zprávou také pro ČNB a může pomoci najít dostatečnou podporu pro zvýšení úrokových sazeb české centrální banky na nadcházejícím zasedání bankovní rady, jež se koná tento čtvrtek.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.