CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

30. 11. 2018

0 komentářů

Jáč: Za celý rok 2018 očekávám růst HDP 2,8 %, tedy výrazné zpomalení oproti roku 2017

 

Zpřesněný údaj o výkonu české ekonomiky za letošní třetí čtvrtletí přepsal růst mírně nahoru. Mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,6 % není špatný výsledek, zároveň je ale zřejmé, že období nejsilnějšího růstu ve stávajícím hospodářském cyklu má česká ekonomika již za sebou.

Loading



 

Za celý rok 2018 očekávám růst HDP na úrovni 2,8 %, což bude znamenat výrazné zpomalení oproti roku 2017, zároveň ale půjde o návrat k dlouhodoběji udržitelnějšímu tempu.

Ve třetím čtvrtletí česká ekonomika co do růstu HDP zaostala za svými středoevropskými souputníky Maďarskem a Polskem, totéž bude platit o růstu HDP za celý rok 2018.
V roce 2019 dle mého názoru česká ekonomika dále nepatrně zpomalí, nicméně rozdíl oproti letošnímu roku by neměl být výrazný: pro rok 2019 očekávám růst HDP na úrovni 2,7 %.
Ke zpomalení by se měly v roce 2019 vydat i další ekonomiky ve středoevropském regionu, neboť i ony již narážejí na bariéru v podobě plného využití produkčních kapacit.
V české ekonomice proběhl nájezd na plné využití produkčních kapacit rychleji a proto tuzemská ekonomika zpomaluje již letos.

Tahounem meziročního růstu české ekonomiky byla ve třetím čtvrtletí domácí poptávka: především investiční výdaje, ale také spotřeba.
Příspěvek zahraničního obchodu byl negativní: zde se projevila kombinace silného růstu domácí poptávky v české ekonomice a zpomalení růstu na našich hlavních exportních trzích.

Solidní růst spotřeby, zejména spotřeby domácností, není ve světle vývoje na trhu práce včetně růstu mezd nijak překvapivý.
Nedostatek produkčních kapacit pak firmy tlačí k vyšším investicím do strojů a technologií, což se příznivě promítá do růstu investičních výdajů v ekonomice jako celku.

REKLAMA

Coby nepříznivý faktor, brzdící růst tuzemské ekonomiky, se projevují rostoucí bariéry v mezinárodním obchodě s jejich negativním dopadem na ekonomiku eurozóny, jež je naším hlavním exportním trhem.
Z domácích faktorů má na růst negativní dopad skutečnost, že česká ekonomika již delší dobu operuje nad svým potenciálem.
Produkční kapacity včetně pracovní síly jsou plně využity a další zrychlování tempa hospodářského růstu je v takové situaci obtížné a fakticky by pro ekonomiku ani nebylo zdravé.

ČNB ve své prognóze z počátku listopadu odhadovala růst HDP za letošní třetí čtvrtletí na úrovni 2,7 %.

Česká ekonomika má namířeno ke slabšímu růstu HDP, než jaký ve své prognóze čekala centrální banka a toto konstatování platí i o spotřebě domácností.
ČNB bere při svých úvahách o nastavení úroků v úvahu řadu faktorů, růst HDP je jedním z dlouhé řady těchto faktorů.
Jakkoliv o něco slabší růst HDP asi v úvahách ČNB nepřebije ostatní faktory, kterými jsou silný růst mezd či neposilující koruna, tak data o HDP jsou sama o sobě argumentem pro scénář pozvolnějšího zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice.
Rok 2019 by tak měl být z hlediska pohybu úrokových sazeb ČNB klidnější, rozhodně v porovnání s rokem letošním, kdy se ČNB dostala v rámci vyspělých ekonomik do čela pomyslného pelotonu, co se zvyšování úrokových sazeb týče.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *