Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Jáč: Růst české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí mírně zpomalil

Makro 15.05.2019 | 10:06 0 Komentářů

Růst české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí mírně zpomalil, předběžné údaje o výkonu HDP ale nejsou špatné a jsou blízko očekávání. Mezičtvrtletní růst HDP činil 0,5 %, v meziročním vyjádření tak růst české ekonomiky zpomalil z 2,6 na 2,5 %.

Trh očekával růst mezičtvrtletní růst HDP tempem 0,4 %, což by v meziročním vyjádření znamenalo zpomalení růstu české ekonomiky z 2,6 % na 2,4 %.

ČNB ve své prognóze z počátku května očekávala, že meziroční růst HDP setrvá na úrovni 2,6 %, což by znamenalo mezičtvrtletní růst na úrovni 0,6 %.
Na úrovni 0,6 % očekávalo mezičtvrtletní růst HDP ve své prognóze zveřejněné koncem dubna také Ministerstvo financí.

Poměrně solidní růstu HDP České republiky tak navazuje na obdobně dobré zprávy z eurozóny: Německo, náš hlavní obchodní partner, dnes ráno reportoval mezičtvrtletní růst HDP za letošní první tři měsíce na úrovni 0,4 %.

Růst české ekonomiky byl v prvním čtvrtletí tažen především zahraniční poptávkou a spotřebou domácností.
Tomu dobře odpovídá zjištění, že na straně tvorby HDP se dobře dařilo zpracovatelskému průmyslu a dále také stavebnictví a většině odvětví služeb.

Zjištění, že v prvním čtvrtletí dále rostla spotřeba domácností, není překvapivé a dobře odpovídá vývoji na tuzemském trhu práce.
Pokračující solidní růst mezd a klesající nezaměstnanost hraje do karet tomu, aby spotřeba domácností dále rostla.
Nicméně, tempo růstu mezd letos zřejmě v porovnání s rokem 2018 o něco zpomalí a zároveň se zvyšuje míra úspor domácností, což v celkovém důsledku letos povede ke zpomalení růstu spotřeby domácností.

Solidní růst exportů za letošní první čtvrtletí je v souladu se zprávami o slušném růstu HDP za Německo a eurozónu jako celek.
Nicméně, růst HDP eurozóny v dalších čtvrtletích dle všeho zpomalí a v tomto ohledu je namístě očekávat, že dojde i ke zpomalení růstu exportů z české ekonomiky

Detaily ke struktuře HDP za letošní první čtvrtletí jak na straně výdajů, tak na straně tvorby, budou zveřejněny 31. května, kdy se můžeme dočkat také případné revize údajů o celkovém růstu HDP za první tři měsíce letošního roku.

V dalších čtvrtletích bude dle mého názoru zpomalování meziročního růstu české ekonomiky pokračovat, což bude dáno jak slabším růstem na zahraničních trzích, tak zpomalením růstu spotřeby domácností v tuzemské ekonomice.
Spolu se zpomalením růstu HDP budou v české ekonomice slábnout i inflační tlaky a dnešní předběžný údaj o HDP tak podporuje předpoklad, že ČNB ve zbytku letošního roku již své úrokové sazby měnit nebude.

Za celý rok 2019 očekávám zpomalení růstu HDP České republiky z 2,9 % na 2,2 %.

V tomto ohledu česká ekonomika poroste méně, než HDP v Maďarsku či Polsku.

Zmírnění růstu HDP je ale pro českou ekonomiku v jistém smyslu žádoucí, neboť povede ke zmírnění inflačních tlaků a zklidnit by se postupně měla i napjatá situace na trhu práce.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.