Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Jáč: Průzkumy PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl fakticky naznačují prohlubující se pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky

Makro 09.05.2019 | 09:38 0 Komentářů

Data o březnové průmyslové výrobě přinesla na první pohled zklamaní, když hlásí prakticky meziroční stagnaci výroby.

Bližší pohled ale ukazuje, že pokles se soustředil do výroby a rozvodu energií a tepla, pokles hlásí také těžební průmysl.
Zpracovatelský průmysl naopak hlásí na poměry uplynulých měsíců solidní meziroční růst, konkrétně o 2,1 %.
V březnu také poměrně robustně rostly nové průmyslové objednávky, což zavdává optimismus při výhledu do nejbližších měsíců.

Průmyslová výrova v březnu meziročně vzrostla o 0,1 %, zatímco trh počítal s růstem zhruba o 0,8 %.
Samotný zpracovatelský průmysl však vykázal meziroční růst 2,1 %, když výroba motorových vozidel rostla meziročně o 3,7 %.
Klesla naopak výroba a distribuce elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu: zde se zjevně projevila odstávka v jaderné elektrárně Temelín.

Jinými slovy, březnová struktura průmyslové výroby je fakticky opačná než tomu bylo v únoru, kdy nijak neoslnil zpracovatelský průmysl, a kdy naopak silně rostla výroba energií a tepla.

Z tohoto pohledu lze konstatovat, že výsledky za březen jsou příznivější než v únoru, a platí to také o vývoji nových zakázek.

Nové průmyslové zakázky rostly v březnu tempem 6 %, což je nesilnější meziroční růst od loňského října, přičemž hlavním tahounem byly tuzemské objednávky.
Dnes zveřejněná data o zahraničním obchodě zároveň reportují solidní růst exportů a letošní březen tak v tomto ohledu nebyl špatný měsíc.

Stále ale platí, že průzkumy PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl fakticky naznačují prohlubující se pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky, a že pro další měsíce bude důležité, zda se zlepší forma průmyslu v eurozóně a především pak v Německu.
Za celý rok 2018 vzrostla tuzemská průmyslová výroba o 3,2 %, pro letošní rok očekávám zpomalení růstu do rozmezí 2,0 až 2,5 %.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.