Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Jáč: Průzkum ČSÚ potvrzuje skvělou náladu mezi spotřebiteli – spotřebitelská důvěra se vyšplhala na nové historické maximum

Makro 24.01.2018 | 13:18 0 Komentářů

Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku se dle průzkumu ČSÚ v lednu nezměnila a z historického pohledu je nadprůměrně silná. Pokles důvěry hlásí podnikatelé, konkrétně pak průmysl a stavebnictví, v případě spotřebitelů důvěra na počátku nového roku naopak vyskočila na nové historické maximum.

Celkově lze konstatovat, že konjunkturální průzkum hlásí, že česká ekonomika vstupuje do nového roku na optimistické vlně, což ale asi není překvapivé zjištění.
Jak růst domácí poptávky v české ekonomice, tak příznivá situace v globální ekonomice hrají do karet scénáři pokračujícího růstu tuzemské ekonomiky i v roce 2018.

V případě průmyslu průzkum potvrzuje, že nedostatek vhodné pracovní síly je hlavní překážkou pro výraznější expanzi výroby. Situace na trhu práce dělala tuzemským průmyslovým výrobcům vrásky již po celý rok 2017 a v tomto ohledu se situace nezmění ani v letošním roce, rozhodně ne v nejbližších čtvrtletích.

Nedostatek pracovní síly je obecně faktor, jenž bude brzdit výraznější růst výroby nejen v průmyslu, ale i v dalších odvětvích české ekonomiky.
Situace na trhu práce by se letos měla projevit ve zpomalení tempa růstu české ekonomiky (HDP).
I tak ale česká ekonomika bude operovat nad svým potenciálem, což povede k potřebě dalšího zpřísňování měnových podmínek, včetně zvyšování úroků ČNB.

Průzkum zároveň potvrzuje skvělou náladu mezi spotřebiteli: spotřebitelská důvěra se vyšplhala na nové historické maximum.

Pro spotřebitele je situace na trhu práce velmi příznivá.
Z pohledu spotřebitelů roste jistota udržení si práce, případně nalezení nového pracovního místa, a to vše je doprovázeno rychlejším růstem mezd.
Toto rozložení karet se v dohledné době nebude měnit a spotřebitelská poptávka by tak měla zůstat velmi silná i na počátku roku 2018 a obecně by měla být stěžejním tahounem růstu české ekonomiky v celém letošním roce.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.