Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Inflace na cíli

Makro 10.12.2018 | 10:01 0 Komentářů

Podle očekávání meziroční inflace poklesla v listopadu na 2 %, a to především zásluhou levnějších potravin. Inflace se dostává na cíl centrální banky, i když ta předpokládala ve své nejnovější prognóze, že růst cen naopak zrychlí na 2,5 %. 

Vedle nižších cen potravin, měly na inflaci příznivý vliv i ceny dovolených a bytových doplňků. Naproti tomu dražší byly podle očekávání opět energie pro domácnosti. Za bydlení si už domácnosti připlácí o téměř 4 % více než v loňském roce. Jde ovšem o zprůměrované číslo, které navíc čeká ještě další růst v důsledku pokračujícího zvyšování cen téměř všech energií a nájemného.

Inflace stále více zaostává za očekáváním ČNB, a tím spíše by proto mohla přesvědčit centrální banku, aby s dalším zvyšováním úrokových sazeb počkala minimálně do února. V té době bude přece jen výhled na rok 2019 o něco jasnější i s ohledem na brexit apod.

Už nyní je možné říct, že průměrná inflace, která je relevantní pro indexaci mezd apod., v letošním roce dosáhne nejspíše 2,2 %. Bude o něco málo nižší než v roce 2017 a na rozdíl od uplynulého roku za ní nestojí ani tak potraviny jako rostoucí náklady na bydlení, které navíc ještě „neřekly“ své poslední slovo.

Podobný vývoj inflace očekáváme i pro rok následující. Meziroční inflace sice nejspíše v prvním čtvrtletí na chvíli povyskočí nad 2,5 %, nicméně postupně se bude znovu vracet k cílové hodnotě centrální banky.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.