Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

FX Aktuality: Americký dolar závisí na zprávě o zaměstnanosti

Investice 07.04.2015 | 09:20 0 Komentářů

Velikonoční údaje o mzdách s výjimkou zemědělství už v dřívějších letech způsobily překvapení 

  • V roce 2012 došlo k výraznému odprodeji USDJPY
  • Dnes bude těžké vyhnout se odezvě

Evropské trhy stejně tak jako americké trhy jsou uzavřené a přesto i tentokrát, podobně jako v letech 2012 a 2010, americký Úřad statistiky práce vydá svou zprávu o zaměstnanosti. Ve dvou uvedených letech tím došlo k překvapení, která pohnula trhem: zejména v roce 2012 uvedení zprávy vedlo k výraznému odprodeji USDJPY vzhledem k nepříjemné změně v údajích o platech s výjimkou zemědělství.

Vzhledem k situaci u mnoha měn párovaných s USD bude dnes těžké nereagovat, ledaže by se údaje nakonec ukázaly jako velmi blízké očekávání. Tím, že je trh posedlý očekáváním načasování prvního zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu, by jakýkoli dramatický deficit vůči očekávání růstu mezd mohl vést k nepřiměřené reakci. Z technické perspektivy situace vypadá o něco rizikověji na straně poklesu USD.

Údaje, které získáme po zveřejnění americké zprávy o zaměstnanosti, budou v podstatě v souladu s očekáváními, a tedy nevyvolají velkou reakci a nejistota se tak protáhne do příštího týdne.

Graf: EURUSD

Včera padla lokální hranice rezistence na 1,0800 a situace vypadá nebezpečně pro medvědí trhy, zejména pokud se dnes objeví nějaké nepříjemné překvapení v americké zprávě o mzdách s výjimkou zemědělství, které bude podobného rozsahu jako nepříjemné překvapení, které připravilo zveřejnění zprávy ADP (ta vedla k nárůstu jen o 189 tisíc). 

Silný dolar, který hrozí uzavřením na hranici 1,10, zvyšuje riziko proražení rezistence 1,1000/50 a navrácení do staršího pásma 1.1250–1.1500 a změnu režimu trhu z trendujícího na stagnující. Zastánci medvědího trhu budou dneska očekávat silná čísla a okamžité odmítnutí posledního zotavení a uzavření zpět blíž k 1,0750 dnes nebo v pondělí.

Co by mohlo zkomplikovat jakékoli proražení, je výrazné riziko vyvolané novinovými titulky o Řecku, které  by v příštím týdnu mohly tento pár snadno posunout kterýmkoli směrem. Krátkodobé opce jsou v tuto chvíli velmi drahé a má to svůj důvod: velice dramatickou situaci.

clipboard0650

Zdroj: Saxo Bank

John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.