Středa 22. září. Svátek má Darina.

FinTech v Česku dravě sílí. Před zlomem pro finančnictví zakládá společný hlas

Investice do FinTech – finančně technologických firem – dramaticky rostou. Loni v celosvětově o 75 % nad 22 miliard dolarů, letošek rekord posouvá. V Česku již funguje přes 50 FinTech společností, které proměňují pravidla tuzemského bankovnictví a finančnictví. Zásadní zlom ale přinese rok 2018. Český FinTech se nejen na něj připravuje založením společného hlasu. Finanční skupina Roklen, platební startup Twisto Payments a finanční aplikace Budget Bakers jsou zakladateli České FinTech Asociace (ČEFTAS), ke které se již připojilo 13 asociovaných členů.

FinTech v Česku již dnes přináší jednoduché, férové, rychlé a výhodné služby, ať jde o platby a forex, crowdfunding, půjčky nebo pojištění. Cílem ČEFTAS je vybudovat silný společný hlas, podpořit další rozvoj FinTechu v České republice, aktivně se podílet na tvorbě a směřování právních a daňových podmínek fungování FinTech v Česku, pomoci odbornými a vzdělávacími akcemi a projekty.

Česká FinTech scéna se sjednotila nejen před skutečným zlomem, který přinese rok 2018. S revidovanou směrnicí PSD2 o platebních službách na vnitřním trhu Evropské unie přijdou banky o monopol k platebním službám a informacím o účtu svých klientů. Když si to klient bude přát, banka bude muset zpřístupnit jeho účet třetí straně. Banky pocítí reálnou konkurenci nejen mezi sebou, ale s kýmkoli, kdo nabídne finanční službu, například cestou mobilní aplikace.

„FinTech sektor významně roste ve světě i v České republice. Je běžné, že s rozvojem služeb v určitém sektoru se přední hráči, kteří mají zájem podporovat odbornou diskusi i osvětu veřejnosti a dbát na zachování profesních standardů, sdružují do zájmových asociací. Věříme, že asociace se stane plnohodnotným partnerem pro diskusi o oblasti FinTech se soukromou, akademickou i neziskovou sférou. Myslíme si, že společně můžeme přispět k budování lepších finančních služeb pro koncové zákazníky, což je naším hlavním cílem,“ uvedla Andrea Lauren, předsedkyně představenstva ČEFTAS, CEO Fundliftu a výkonná ředitelka Roklen.

„Růst FinTech s sebou přináší revoluci v placení a finančních službách. Stejně jako v jiných oborech, i ve finančním sektoru nastaví moderní technologie nové standardy. CEFTAS pomůže zrychlit tento proces. Roli CEFTAS vidím také v aktivním propojení českých a evropských bank s lokálními FinTech hráči, protože jak ukazuje příklad Německa, peníze si lidé nechají v bankách, ale platit budou skrze inovativní FinTech služby,“ říká Michal Šmída, zakladatel a CEO Twisto payments.

„Chceme, aby tato asociace také povzbudila šikovné české lidi s inovačními FinTech nápady v tom, že budou mít svého mediátora v silně regulovaném finančním sektoru. Ale i v tom, že naše asociace vnese určité standardy a kodex do vlastní FinTech scény. Svým způsobem pomůžeme českým FinTech startupům v navazování zdravé spolupráce i mezi nimi samotnými, a v neposlední řadě ke zvýšení jejich atraktivnosti pro případné investory. “ komentuje založení CEFTAS Michal Kratochvíl, zakladatel a CEO BudgetBakers.

“Asociace by se měla stát aktivním účastníkem procesu přípravy příslušné oborové legislativy. Stát, někdy veden dobrým úmyslem ochránit spotřebitele, přistupuje často k takovým metodám regulace, které efektivně omezují či dokonce znemožňují poskytování inovativních finančních služeb prostřednictvím moderních technologií. My naopak budeme usilovat o prosazení takových legislativních řešení a regulatorních opatření, která českým zákazníkům umožní využívat všech výhod moderních technologií i v oblasti finančních služeb,” říká Matěj Vácha, Partner právní kanceláře Pelikán Krofta Kohoutek.

Výkonnou ředitelkou ČEFTAS byla jmenována Markéta Brabcová, odbornými garanty jsou respektovaní profesionálové nejen tuzemského finančnictví: Lubor Žalman (Partner v EnCor a bývalý CEO Raiffeisenbank Česká republika), Jan Lamser (Partner v Redeggs a bývalý CEO ČSOB) a Petr Šmída (Partner v investiční skupině Enern a bývalý CEO Alfa Bank Russia a GE Money Bank Česká republika).

Mezi 13 asociovaných členů, kteří se přidali k zakladatelům ČEFTAS, patří ChytryHonza.cz, Rockaway, Mopet CZ nebo Red eggs. Asociované členství se nabízí všem, kdo mají zájem o aktivní podporu českého FinTech segmentu. Přidruženými členy jsou PWC, Accenture nebo Rowan Legal. ČEFTAS již získala oficiální podporu mezinárodních FinTech asociací, například Global FinTech association či CEE FinTech. Plánem je spolupracovat s dalšími národními asociacemi v rámci světa. Další podrobnosti o ČEFTAS i FinTech naleznete na www.czechfintech.cz.

Tisková zpráva: ČEFTAS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.