CZK/€ 23.830 -0,04%

CZK/$ 22.271 +0,65%

CZK/£ 26.675 -0,12%

CZK/CHF 24.053 +0,52%

Text: Paul Stanfield

21. 01. 2019

5 komentářů

Bude rok 2019 rokem robo-poradenství?

 

Navzdory záplavě nařízení a směrnic, která se kolem nás přehnala v roce 2018, se domnívám, že jejich skutečný dopad zaznamenáme a pocítíme až v příštích 12 měsících. A budeme v roce 2019 svědky skutečného vzniku tzv. robo-poradenství? 

V poslední době existuje značný zájem o automatizované poradenství a hodně se toho v této oblasti děje. I když se původně na tento obor nahlíželo jako na velkou hrozbu pro tradiční sektor poradenství drobným klientům, jsou dosavadní dopady vcelku zanedbatelné. Bezpochyby je to způsobeno mnoha faktory, nicméně osobně se domnívám, že jednou z nejdůležitějších věcí je načasování – spuštěné služby pravděpodobně předběhly dobu.

V současné fázi vývoje je jedním z problémů plně automatizovaného poradenství to, že tyto obchodní modely prostě nejsou z komerčního hlediska funkční. Například ve Velké Británii převyšují průměrné náklady na získání klienta částku 200 liber, tudíž při průměrné investici v řádu nižších desítek tisíc nelze dosáhnout rozumné návratnosti. Podle čísel, která před nedávnem zveřejnila investiční společnost Nutmeg, je v průměru zapotřebí, aby u nich klienti zůstali minimálně 10 let, než na nich začnou vydělávat!

Tím je evidentně zpochybněn celý obchodní model, především pak schopnost shromáždit finanční prostředky prostřednictvím soukromého nebo rizikového kapitálu, neboť u něj se obvykle vyžaduje strategie výstupu do 5 let.

Nicméně obchodní modely se mění, a to zejména ve Velké Británii, přičemž poradenské firmy ve stále větší míře získávají značný hmotný majetek s možností využití pákového efektu – tak, aby mohly nabídnout výstup do 5 let, což velmi pravděpodobně vzbudí vážný zájem ze strany soukromého a rizikového kapitálu.

REKLAMA

Většina lidí je smířena s tím, že z dlouhodobějšího pohledu bude stále více zástupců mladší generace snadněji a ochotněji „nakupovat online“. Pokud to bude zároveň spojeno s propracovanější osvětou, mohlo by být toto odvětví dlouhodobě zajímavé. K tomu však pravděpodobně ve významnější míře dojde až za 10 či více let – a to nikoli z důvodu technologických, ale jednoduše kvůli době potřebné k tomu, aby tyto generace vytvořily dostatečný majetek a tento obchodní model tak mohl fungovat.

V USA již modely automatizovaného poradenství nějaký čas fungují, přičemž trend jednoznačně směřuje k modelům hybridním, kdy v určité fázi do digitálního procesu vstoupí poradci. Zdá se, že tento přístup je daleko rozumnější a životaschopnější, přičemž oběma odvětvím – technologickému i poradenskému – nabízí značné možnosti růstu. V současnosti podle všeho tato odvětví fungují odděleně, aniž by se ve větší míře koordinovaným způsobem vzájemně obohacovala. Přitom jde o oblast, která skýtá prostor pro významné potenciální příležitosti.

Velká Británie trpí dobře známou mezerou v oblasti poradenství, kdy má více potenciálních klientů, než je toto odvětví schopno obsloužit. Podobné „mezery“ existují i jinde a s rostoucími regulacemi se velmi pravděpodobně budou dále rozšiřovat, tak jako v Británii. Pro každého, kdo dokáže úspěšně propojit tyto tři klíčové strany – tedy firmy z „robo-poradenství“, podniky finančního poradenství a investory soukromého a rizikového kapitálu – bude budoucnost velmi růžová. A zároveň tím pomůže zúžit tuto mezeru ku prospěchu všech.

Stane se rok 2019 rokem, kdy se tato myšlenka začne naplňovat…?

Autor je generální ředitel Svazu evropských nezávislých finančních poradců (FEIFA) a generální tajemník Evropského svazu finančních poradců a finančních zprostředkovatelů (FECIF).

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Loď se potápí, na palubě Premiot se ještě snaží zpívat a tancovat

„Velký vydavatel dluhopisů Premiot je v prodlení se splátkou dluhů,“ zaznívá v médiích. Firmy ze skupiny Premiot Group podnikatele Ondreje Spodniaka emitovaly dluhopisy, ale cosi se zadrhlo. Situace na trhu je prý komplikovaná. Některým projektům Spodniakových firem hapruje cash flow. Cosi je v prodlení. Jak asi slib […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

07. 02. 2023

Komentář: Hledání dokonalosti v dozvucích stagflace

Psala se šedesátá léta, trhy byly nenasycené, všechno rostlo. Rostly vládní výdaje, rostlo zadlužení. Koupěschopná poptávka byla nenasycena, leckde vládl trh prodávajícího. Budovaly se produkční kapacity, hrálo se o schopnost produkovat, dodávat na nenasycené trhy. Když podnikatelé, vedoucí pracovníci a manažeři na Západě řídili podniky, mohli se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023

Apple, Alphabet nebo Amazon – co napoví hospodářské výsledky technologických gigantů

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022 zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po dnešním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel Hanzl

  22 ledna, 2019

  Roboporadenství je z definice nesmysl, který nemůže být životaschopný. A to proto, že investoři si nekupují produkty, ale služby poradců. Kupují si produkty, protože věří konkrétním lidem.

  Odpovědět

 • Insider

  23 ledna, 2019

  Chtěl bych pane Hanzle mít Vaše starosti, fakt :0)

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  23 ledna, 2019

  Milý kolego, mám hodně cílů. Asi byste je nezvládl 🙂 . Neukvapujte se a dál jen rýpejte, ano?

  Odpovědět

 • Fanoušek

  23 ledna, 2019

  Třeba udělat nové webovky:-)

  Odpovědět

 • Anonym

  25 ledna, 2019

  😀

  Odpovědět