Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

FinTech společnost Investiční aukce („iA“) meziročně vyrostla více než dvojnásobně (o 123 %), i díky rostoucímu zájmu bank

Investice 02.10.2017 | 11:23 0 Komentářů

Největší česká banka, Česká spořitelna a.s., jako jedna z prvních schválila Investičním aukcím kreditní linku pro financování faktur ve výši několika desítek milionů korun. Meziroční kvartální růst iA Q3 2017 vs. Q3 2016 je více jak dvojnásobný (123 %). 

Od roku založení profinancovaly iA faktury v objemu přes 800 mil. Kč. Průměrný výnos pro běžné investory činí 5,9 % p. a. Průměrná splatnost financovaných faktur je 58 dnů. iA jsou jedinou p2p platformou, která od ČNB získala licenci platební instituce. Zároveň jako jediní na trhu plně integrovali digitální fakturaci ve formátu EDI využívanou převážně v odvětvích e-Commerce a FMCG. iA se zaměřují na finacování faktur malých a středních podniků proti bonitním odběratelům. V roce 2018 počítají iA s ročním profinancovaným objemem 1 mld. Kč.

Investiční aukce, jejichž platforma je největší svého druhu v regionu střední Evropy, nadále rostou dvouciferným tempem. Více než dvojnásobný, meziroční kvartálni růst ve výši 123 % je dán především inovativností tohoto řešení na trhu. iA se zaměřuje na provozní financování malých a středních firem, které dodávají velkým bonitním společnostem, se splatností faktur 30 až 120 dnů. iA, jako jediná P2P platforma má licenci platební instituce od ČNB a integrovala digitální fakturaci ve formátu EDI využívanou především v e-Commerce a FMCG. Nyní na financování dodavatelských faktur spolupracuje s největší českou bankou, Českou spořitelnou a.s., která poskytla finanční linku ve výši několika desítek milionů korun.

Platební instituce Investiční aukce s.r.o. spolupracuje s velkými, často nadnárodními společnostmi, kterým řeší požadavky dodavatelů na zkrácení splatnosti faktur. Platforma upevňuje pozici na trhu financování malých a středních podniků, které dodávají kvalitní produkty a služby do velkých firem a často je trápí požadovaná dlouhá splatnost faktur.

„Největší banka na českém trhu, Česká spořitelnu, a.s., otevřela linku ve výši několika desítek milionů korun pro financovávat faktur na naší platformě. Ukazuje se, že podobně jako například u Market Invoice v Anglii, je naše platforma zajímavá i pro instituciální investory a banky. Dále jsme dosáhli více než dvojnásobného meziročního, kvartálního růstu ve výši 123 %. Nejvíce rostoucími obory jsou FMCG a e-commerce. Dalšími zajímavými obory pro financování jsou služby zejména v oblasti IT a marketingu, které ostatní hráči na trhu neumí správně uchopit. V tomto roce zopakujeme 100% nárůst oproti loňsku a v příštím roce roce cílíme na profinancovaný objem faktur 1 mld. Kč. Připravujeme se na nové příležitosti, které přinese EU direktiva PSD2,” uvádí jednatel a spoluzakladatel Investičních aukcí  Adam Šoukal a dodává: „Aktuálně jsme v ČR jedinou P2P platformou s licencí platební instituce od ČNB a s implementovanou, plně digitalizovanou, elektorickou fakturací EDI, což snižuje rizikovost investice pro investory a eliminuje administrativní náročnost pro zájemce o financování. Spolupracujeme s řadou společností na financování jejich dodavatelů, kteří mají splanost 30 až 120 dnů v korunách či eurech. Naše řešení je zajímavé jak pro CFO velkých firem, tak i pro majitele malých a střednich firem. Od klientů nepožadujeme roční garance na financování a ani je nijak nepenalizujeme. Financujeme 75 % z nominální hodnoty faktury a vybranné faktury jsou navíc na naší platformě pojištěny. Díky konzervativnímu přístupu se nám daří dobře řídit rizika, což dokládá pouze 0,09% ztráty vkladu za 2016. V předchozích 3 letech jsme byli úplně bez defaultu. Od počátku jsme technologicky orientovanou společností generující zisk. Náš růst by nebyl možný bez důvěry více než 120 společností a 400 investorů.“

Tisková zpráva: iA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.