CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

20. 03. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Fincentrum: zaveďme povinnou lhůtu před koncem fixace hypotéky!

 


 

Současná situace na trhu s hypotečními úvěry nahrává díky historicky nízkým úrokovým sazbám zvýšenému zájmu spotřebitelů o tzv. refinancování jejich úvěrů na bydlení. Možnosti převést svůj hypoteční úvěr k jiné bance za lepšími podmínkami však využije jen malá část spotřebitelů. Jedním z nejčastějších důvodů je nedostatek času na změnu financující banky.

„Nízká míra využití možnosti refinancovat hypoteční úvěr na konci období fixace je dána především nedostatkem času pro jednání s jinými bankami. Informaci o konci fixace úrokové sazby a o nových podmínkách úvěru na další období získávají spotřebitelé pozdě. Mezi jednotlivými bankami jsou přitom v tomto ohledu významné rozdíly. Slušné banky tak doplácejí na ty chamtivé, “ uvádí Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.

Podobná situace platila do konce roku 2011 také na Slovensku. V rámci novelizace zákona o bankách zde však zákonodárci zavedli od 1.1.2012 povinnost informovat spotřebitele o blížícím se konci fixace a seznámit jej s návrhem nové úrokové sazby minimálně dva měsíce předem.

V rámci české legislativy bohužel takováto informační povinnost stanovena není a vše tedy podléhá pouze smluvnímu ujednání mezi konkrétní bankou a spotřebitelem.

„Věřím, že velmi jednoduchá úprava domácí legislativy pomůže spotřebitelům včas reagovat na změny trhu i na bankou navržené úpravy podmínek úvěru. Zlepšení možností refinancovat úvěr na bydlení přispívá ke snížení dluhové zátěže spotřebitelů a pomůže vyhnout se většinou nemístným poplatkům za předčasné splacení úvěru,“ doplňuje Petr Stuchlík.

REKLAMA

Podobná úprava legislativy s cílem podpořit spotřebitele při snaze o refinancování hypotéky má také další opodstatnění – úroková sazba nabídnutá bankou spotřebiteli pro následující období fixace bývá ve většině případů vyšší, než jsou aktuálně nabízené sazby klientům novým, o které musí banka na volném trhu usilovat. Lze se přitom domnívat, že takto banky hřeší právě na nedostatek informací nebo času spotřebitele ke změně poskytovatele hypotečního úvěru.

Žádost o zvážení možnosti zavedení podobné regulace předalo Fincentrum v pondělí 19.3.2012 legislativnímu odboru Ministerstva financí ČR.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Spořitelní družstva se opět těší důvěře

NEY spořitelní družstvo je nyní jednou z mála velkých družstevních záložen na tuzemském trhu. Přestože je současná doba ve finančním světě velmi turbulentní a podepsala se na ní světová pandemie i současný geopolitický konflikt, o finanční produkty panuje velký zájem. Spořitelní družstva představují […]

Text: Milan Vodička

Foto: Nej spořitelní družstvo

19. 04. 2022

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Foto: Shutterstock Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: redakce

25. 11. 2021

Je český hypoteční boom u konce? Co bude dál?

V září banky podle Fincentrum Hypoindexu sjednaly 9602 hypoték. V březnu letošního roku to bylo rekordních 14 401 kusů. Máme očekávat na hypotečním trhu klesající trend? Půjdou ceny nemovitostí dolů nebo budou stagnovat? Zeptali jsme se odborníků.

Text: Redakce

25. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.