Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Fincentrum Hypoindex: úrokové sazby hypoték klesly na rekordních 2,88 %

Bydlení Fincentrum 21.05.2014 | 11:41 0 Komentářů

Průměrné úrokové sazby hypoték dle Fincentrum Hypoindexu opět padají. Rekordní hladina z předešlého měsíce je přepsána sazbou 2,88 %. Sazby tak odepsaly dalších 0,05 procentního bodu. Meziročně úrokové sazby klesly o 0,2 procentního bodu.

Počet poskytnutých úvěrů v dubnu meziročně poklesl o 4,3 % na 7193, přesto jejich objem zůstal téměř nezměněn na 11,914 mld. Kč, meziročně rostly o 8 mil. Kč. Průměrná výše nově poskytnutého úvěru tak vzrostla v porovnání s dubnem loňského roku o 4,5 % na 1 656 386 Kč.

Výrazné snížení úrokových sazeb hypoték pocítí především domácnosti na svých rodinných rozpočtech. Klient, který před pěti lety čerpal hypoteční úvěr ve výši 1 mil. Kč za průměrnou úrokovou sazbu, ho mohl v dubnu refinancovat (či refixovat) s průměrnou úsporou 1 411 Kč měsíčně při zachování 20leté splatnosti. Ušetřil by tím na splátce přes 20 %.

Jak dlouho může pokles sazeb ještě pokračovat? V loňském roce úrokové sazby hypoték prohlubovaly rekordní úrovně od března do června. Nyní jsou ale již extrémně nízké a ani Česká národní banka od intervencí na měnovém trhu neuskutečnila kroky k dalšímu snižování sazeb.

„S dubnovým poklesem průměrných úrokových sazeb klesly také rozdíly mezi jednotlivými bankami, přičemž i v květnu přišla další vlna snižování sazeb. Ačkoliv banky stále přichází s nápady, jak stlačit sazby ještě níže a prostor pro další snižování vzhledem k nákladům financování je dostatečný, je možné, že k dalšímu významnému poklesu by mateřské banky již nemusely být ochotny přihlížet,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum, a dodává: „5leté fixace do 2,5 % již nejsou žádná rarita a jedna z bank aktuálně láká na sazby do 2 % na 2leté fixaci.“

Fincentrum Hypoindex duben 2014

clipboard042

Více informací o aktuálním vývoji ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, grafy a aktuální akční nabídky jednotlivých hypotečních bank naleznete na stránkách www.hypoindex.cznebo na Facebook.com/Hypoindex.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.