Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Fidelity International: Zlato – jedinečná příležitost, nebo již za vrcholem?

Bude dosavadní letošní růst ceny zlata pokračovat nebo je již na vrcholu?

Zlato, tradiční investiční komodita, přitahuje v letošním roce pozornost investorů. Jeho cena v průběhu 2016 vzrostla zhruba o čtvrtinu a svými výsledky předčilo jiná významná aktiva (graf č. 1). Experti Fidelity International poukazují, že se ale svou hodnotou dosud nepřiblížilo svému maximu, kterého dosáhlo v srpnu 2011 (graf č. 2). Kladou si tak pro investory i trhy zásadní otázku, zda se jedná o dlouhodobější dobrou výkonnost nebo zda jsou dosavadní pohyby jen krátkodobým jevem.

Podle odborníků týmu Fidelity Multi-Asset se mnoho investorů rozhodlo nakupovat zlato v obavách z dalšího vývoje globální ekonomiky, zejména po znepokojivém zpomalení Číny na počátku roku. Vrcholící panika v polovině ledna měla velký podíl na růstu ceny zlata v této době. Nezanedbatelným vlivem kromě nervózních investorů byla i politika Fedu a zmírnění trendu silného dolaru, který obvykle stlačuje cenu zlata dolů. A protože se očekává dlouhodobější setrvání výnosů na nižší úrovni, nejeví se jako velký problém tradiční nevýhoda zlata – prakticky nulové zisky. 

Graf č. 1: Dosavadní výkonnost zlata v běžném roce v porovnání s některými významnými třídami aktiv

fidel

Zdroj: Bloomberg, 19. srpna 2016

Zlato může investorům dobře posloužit jako bezpečný přístav při tržní volatilitě, jakou jsme byli v letošním roce na trzích svědky, a nabídnout solidní vyvažující výnosy k akciím. „Investoři by měli o koupi tohoto drahého kovu podle mne stále uvažovat, i když jsme letos již jeho značný vzestup zaznamenali,“ myslí si Nick Peters, portfolio manager fondů Global Multi Asset Tactical Moderate Fund a Global Multi Asset Tactical Defensive Fund, (GMAT) Fidelity International. „Akcie jsou nyní citlivé na jakoukoli změnu interpretace trhu, volatilita jako na počátku roku není nepravděpodobná a zlato jako uchovatel hodnoty je schopno nabídnout ochranu také v případě, že dojde ke zrychlení inflace,“ dodává Nick Peters. Uvádí i vlastní zkušenost: „Já osobně jsem před nedávnem investoval do pozice ve zlatě v rámci Fidelity fondů (GMAT), která by měla být solidním zdrojem vyvažujících výnosů k akciím, dojde-li k další volatilitě, přičemž tyto fondy mohou i nadále vyhledávat příležitosti ke zhodnocení investic v prostředí, které zůstává nejisté.“

Graf č. 2: Výkonnost zlata od jeho absolutního maxima, dosaženého 23. 8. 2011

fidel2

Zdroj: Bloomberg, srpen 2016

„Určení vhodného okamžiku vstupu na trh může být u zlata obtížné, změny jsou úžeji navázány na sentiment než na fundamentální ukazatele, ale navýšení podílu majetku ve zlatě může ochránit před volatilitou. Navíc se jedná o strukturální pozice a není pravděpodobné, že by byly odprodávány narychlo,“ uzavírá Nick Peters z Fidelity International.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.