Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Fidelity International: Rozhodne ECB o dalším uvolňování?

Podle analytiků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, Evropská centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání zřejmě nepřistoupí k dalšímu uvolňování a stimulům. Nicméně se očekává, že Mario Draghi zopakuje závazek ECB k dalším stimulům, budou-li potřeba, a uslyšíme komentáře k vlivu Brexitu na evropské trhy. 

Investoři netrpělivě očekávají další zasedání ECB, které se uskuteční již tento čtvrtek 8. září. Podle Anny Stupnytské, Global Economist ve Fidelity International, je velmi málo pravděpodobné, že by ECB ve čtvrtek rozhodla o dalším uvolňování. „Vzhledem k tomu, že údaje u eurozóny se v poslední době slušně zlepšily a vliv Brexitu na trhy byl zatím relativně malý, neočekávám, že by ECB v tomto okamžiku dále uvolňovala,“ říká Anna Stupnytska. „Mario Draghi však zřejmě zopakuje závazek ECB podpořit trhy, bude-li to nutné, a proto zřejmě na tiskové konferenci uslyšíme nějaké komentáře k Brexitu,“ doplňuje Stupnytska.

Podle Dierka Brandenburga, senior analytika pro Fixed Income ve Fidelity International, se ECB již velmi brzy ocitne na rozcestí, kdy bude muset vůči trhům učinit takové kroky, aby její program kvantitativního uvolňování (QE) i přes negativní vedlejší účinky na finanční systém mohl pokračovat. „Pro dluhopisový trh je klíčovou otázkou nedostatek dostupného bezrizikové zajištění. Se státními dluhopisy v hodnotě 1,2 triliónů EUR, které se nyní obchodují pod úrokovými sazbami vkladů a které tedy nejsou způsobilé pro program PSPP (Public Sector Purchase Programme), má ECB dvě možnosti,“ vysvětluje Brandenburg. ECB může podle něj ještě dále snížit depozitní sazbu od současných –40bp, a to tak, že nakoupí více krátkodobých dluhopisů. Toto by, obdobně jako snížení depozitní sazby, vedlo k tomu, že křivka evropských státních dluhopisů by byla strmější a hlavní dlouhodobé sazby by se přesunuly do záporných hodnot. „Nedomníváme se, že by evropské banky, jejichž marže jsou již nyní pod obrovským tlakem, toto uvítaly,“ komentuje Dierk Brandenburg. „Jedinou realistickou možností pro ECB je umožnit svým členským centrálním bankám posunout se od nákupů vzácných, nedostatkových akti, směrem k větším periferním trhům, jako např. Itálie. Tedy v průběhu času se diskrétně odchýlit od klíčového omezení kapitálu. Z politického hlediska je to složité rozhodnutí a Rada guvernérů by k němu mohla přistoupit až po dlouhých konzultacích později v průběhu roku,“ uzavírá komentář Dierk Brandenburg.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.