CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 +100,00%

Text: Jana Zámečníková

31. 01. 2017

4 komentáře

Investiční výhled 2017: Co bude hýbat trhy a kam investovat?

 


 

„Pokud nás rok 2016 něco naučil, pak to bylo očekávat neočekávané – právě oblast neočekávaného se totiž stala překvapivě populárním hájemstvím pro riziková aktiva. I v roce 2017 můžeme čekat další překvapení, ale o některých tématech je třeba stále přemýšlet,“ uvedl James Bateman, investiční ředitel pro oblast Multi Asset Fidelity International.

Největším hybatelem trhů se v loňském roce stala Čína se svou zpomalující ekonomikou. Panovala také nejistota kolem délky trvání programu odkupu aktiv ECB či rychlosti utažení měnové politiky Fedu. V neposlední řadě vstoupily do hry také americké prezidentské volby a britské či italské referendum. Trhy rozdýchávaly poněkud déle Čínu, britské referendum znervóznilo trhy na několik týdnů a americké volby již jen na pár hodin. K velkým překvapením loňského roku můžeme zařadit také dohodu Saúdské Arábie s členy i nečleny OPECu o snížení těžby ropy

„Netečnost trhů tváří v tvář vítězstvím protisystémových sil je tak největším rizikem pro rok 2017. Čína je, zdá se, stabilizována, a politika FEDu i ECB poměrně dobře očekávatelná: FED po dlouhé době prognózuje rozumný růst sazeb (jedno až dvě zvýšení pro rok 2017) a ECB se v podstatě zavázala k pokračujícím odkupům aktiv. Hybatelem trhů č. 1 tak zůstane politika, kterou trhy v loňském roce celkem kavalírsky přehlížely,“ uvedl Martin Lobotka, hlavní analytik Consequ.

Politika na prvním místě

Německo letos čekají parlamentní volby a boj o křeslo kancléřky Angely Merkelové. Parlamentní volby proběhnou i v Nizozemsku a předčasně také v Itálii. Velkou Británii zase čeká vyjednávání o brexitu, který proběhne podle slov britské premiérky Theresy Mayové formou tzv. „tvrdého brexitu“.

Jednou z největších událostí letošního roku budou bezesporu i prezidentské volby ve Francii. Předvolební průzkumy sice na vítězství představitelky extrémní pravice Marine Le Penové příliš nesázejí. Vzhledem k postoji poměrně velké části francouzských občanů a k výsledkům průzkumů nedávno minulých není ale vyloučené, že se trhy mohou dočkat překvapení.

„Britský výsledek francouzských voleb by okamžitě – a oprávněně – na trh vrátil obavy z rozpadu Eurozóny a poslal trhy dolů a euro výrazně pod paritu. Na to však, dle mého, trhy uspané nekonečnou pomocí centrálních bank, nejsou připraveny. O to větší rána to tak může být,“ dodává Martin Lobotka.

REKLAMA

Volby ale nemusí být jedinou ani nejdůležitější událostí letošního roku. „Stejnou, ne-li větší důležitost budou mít další kroky ECB (pokračující QE? jeho forma? rozšíření o nové třídy aktiv?). Tématem pro rok 2017 se také může stát inflace. Zatímco v posledních 5–8 letech znepokojovala centrální bankéře svoji nízkou úrovní, v letošním roce, tak jak došlo k zotaveni na komoditních trzích a růstu maloobchodních tržeb, může začít překvapovat spíše opačně – rychlým růstem,“ říká Senior Portfolio Manager Pioneer Investments Petr Zajíc. Důležité ale také budou například první kroky amerického prezidenta, další kroky FEDu či vývoj cen komodit. 

(Ne)plnění předvolebních slibů Donalda Trumpa

Letos v lednu začalo čtyřleté období vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, jehož dosud avizované kroky naznačují zvyšování výdajů a snižování daní. Díky tomu by mohlo dojít k růstu HDP, ale zároveň by mohla vzrůst inflace, které by nemuselo zabránit ani Fedem oznámené zvyšování úrokových sazeb.

Předvolební sliby Donalda Trumpa o snížení americké korporátní daně z 35 na 15 procent by mohl přilákat zpět americké společnosti, které v současné době odvádějí daně mimo Spojené státy, jako je například společnost Apple, která využívá daňových úlev v Irsku.

Pokud by došlo k poklesu daňové zátěže, pak by vzrostla současná očekávání růstu zisků amerických společností. „V tento okamžik bych se nesoustředil přímo na Apple, kterému by přesunem zisků do USA naopak daňová zátěž vzrostla, ale na firmy, které opravdu ve Spojených státech daní. Win-win by mohl být například u průmyslových společností, pokud Donald Trump naplní svou rétoriku v oblasti investic do infrastruktury,“ uvedl Tomáš Kálal, makléř společnosti Conseq.

Nebezpečí, které Trump v roce 2017 znamená, je skutečné, ale větším nebezpečím, které však investoři ignorují, je možnost otevřené krize v rámci ECB, pokud jde o směřování monetární politiky,“ uvedl Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži.

REKLAMA

Růstový potenciál akciových trhů

Kvalitní tituly vyplácející dividendy jsou hlavním hnacím motorem býčího trhu od roku 2009. V letošním roce by ovšem v prostředí o něco vyšších úrokových sazeb mohly ztratit na své atraktivitě. „Je vhodné alespoň do určité míry zajistit portfolio proti meznímu riziku (tail risk) – například prostřednictvím zlata a ropy – a zároveň vhodně nakupovat riziková aktiva v době oslabení (a prodávat při dosažení maximálních hodnot). Rok 2017 nebude obdobím, kdy bychom měli u alokace aktiv uplatňovat statický přístup,“ míní James Bateman, investiční ředitel pro oblast Multi Asset Fidelity International.

Podle James Batemana by mohlo být výhodnější realizovat akciové expozice ve Velké Británii formou kopírování indexu FTSE 100, nikoliv skrze aktivního manažera, jelikož ani ti nejlepší by letos nemuseli dosáhnout výkonnosti indexu. Potenciál vídí i mezi americkými akciemi mezi tituly s dlouhodoběji slabší výkonností, záleží ovšem na vývoji politiky nového amerického prezidenta.

Pokles cen některých akcií, vede k tomu, že se na trhu obchodují se slevou, což představuje příležitost konsolidovat stávající pozice u opravdu atraktivních cenných papírů. Zdá se, že určité příležitosti existují také u akcií, které se dříve jevily atraktivní z jiného důvodu než kvůli jejich vysokému zhodnocení – nastává vhodná chvíle doplnit si některé z těchto akcií do portfolia právě nyní, kdy nabízejí rozumnější zhodnocení,“ říká Dan Roberts, portfolio manažer Global Equity Income Fidelity International.

Akciové trhy mají i podle Petra Zajíce stále zajímavý růstový potenciál: „Některé možná spíše v relativním srovnání s oceněním jiných tříd aktiv (to platí například pro některé rozvinuté trhy), ale řada akciových trhu je atraktivní i z absolutního pohledu. A tak zejména v prvním pololetí letošního roku zůstáváme optimističtí na východní Evropu, zejména Rusko, které i přes 60% růst v loňském roce není nijak nadhodnoceno. Překvapit může Polsko, které v posledních 2 letech díky politickým změnám nebylo příliš pro investory atraktivní.“ Významnějšího oživení bychom se podle něj mohli dočkat i v řecké ekonomice, což by se mohlo příznivě odrazit na cenách akcií řeckých bank.

Co by ale mohla přinést druhá polovina roku? Rizikem by mohla být podle Petra Zajíce inflace: „Obavám se, že pokud by došlo k nějakému prudkému růstu inflace, řada akciových trhů by byla negativně ovlivněna rostoucími úrokovými sazbami a nižšími disponibilními příjmy obyvatel.“

REKLAMA

Do jakých sektorů investovat?

Příznivější regulační prostředí plynoucí z vlády republikánské administrativy by měl nahrát titulům farmaceutického průmyslu i finančnictví. „Hodnotu i nadále spatřujeme u technologických titulů – ty nejlepší podniky jsou schopny udržet atraktivní růst zisků prostřednictvím inovací v rámci obchodních modelů, provozu, logistiky nebo nabídky koncovým zákazníkům. I přesto je však nutný selektivní přístup,“ uvedl Dominic Rossi, investiční ředitel pro oblast akcií Fidelity International.

Spanilá jízda dluhopisů skončila

„Obecně můžeme konstatovat, že opakování výnosů, na jaké jsme si v oblasti pevného výnosu zvyklí, podle všeho nelze očekávat, a investoři se tak budou muset v roce 2017 na dluhopisových trzích více snažit. Mezi klíčové prvky každé strategie by tak měla patřit schopnost nepodléhat stádovitému jednání a vyhýbat se přeplněným oblastem trhu, širší diverzifikace a rychlost při alokaci a zajištění,“ říká Charles Mckenzie, investiční ředitel pro oblast Fixed Income Fidelity International.

Optimisticky nevidí dluhopisy ani Petr Zajíc: „Úrokové sazby sice ještě patrně nějakou dobu zůstanou na velice nízkých úrovních, ale výnosy dluhopisu (snad jen s výjimkou těch s nejkratší splatnosti), musí začít reflektovat vyšší inflační očekávání.“ V případě českých státních dluhopisů by mohla být situace ještě dramatičtější díky tomu, že byly, resp. jsou používány zahraničními spekulanty na posílení koruny. „To stlačilo výnosy korunových dluhopisu s krátkou splatnosti (mezi 1 a 2 lety) na dramaticky nízké úrovně (vynos ročního dluhopisu je nyní kolem –1,5%, 2 letého kolem 0,95%, což jsou celosvětově nejnižší výnosy). Bohužel o to dramatičtější bude cenový vývoj až ČNB skončí s intervencemi a zahraniční spekulanti budou realizovat zisky. Ale problémy se netýkají jen krátkého konce výnosové křivky, extrémně nízké (záporné) výnosy najdeme i u pětiletých dluhopisu, což rozhodne není dlouhodobě udržitelné,“ dodává Petr Zajíc.

Tomáš Kálal z Consequ doporučuje nakupovat dluhopisy s krátkodobou splatností: „Nedá se bohužel nic jiného dělat. Byť tyto dluhopisy budou mít většinou nízký, někdy i nulový výnos. Dluhopisy tvoří přeci jen konzervativní část vašeho portfolia, která zkrátka v této době nic nevynáší.“ Naopak ovšem radí prodávat dluhopisy s dlouhodobou splatností.

Bude pokračovat komoditní ralley?

Podle investičního analytiky Zlaťáky.cz Jakuba Petrušky vývoj ve světě naznačuje, že by zlato mohlo zažít renesanci: „Je neskutečně mnoho problémů, které nahrávají drahým kovům a vytvářejí živnou půdu jejich vzestup. Rizika, kterým čelí světová ekonomika, jsou významná a inflace podle všeho roste, což obojí vytváří velmi dobré podmínky pro to, aby zlato zažilo skutečně svůj „zlatý“ rok.“

Komoditní vývoj je poněkud hůře predikovatelný, přesto určitý potenciál ve zlatě vidí i Petr Zajíc, ovšem pod podmínkou, že „inflace poroste nějakým rychlejším tempem a úrokové sazby zůstanou na velice nízkých úrovních.“

Ropa by vzhledem k dohodě členů i nečlenů OPECu o omezení těžby z konce loňského roku mohla pozvolna zamířit vzhůru. „Na druhou stranu dochází znovu k enormnímu růstu těžebních zařízení v USA a dá se tam tedy předpokládat vyšší produkce,“ upozorňuje Petr Zajíc. Ceny ropy by se tak podle něj mohly pohybovat v rozmezí od 50 do 65 dolarů za barel. 

„Obecně neočekávám opakování rally z roku 2016, ale zároveň bych se neobával ani nějaké zásadní korekce,“ dodává Petr Zajíc.

Událostí, které mohou ovlivnit vývoj trhů je celá řada. Největší vliv ovšem mohou mít události nepředvídatelné. Překvapivě však takové události mohou být i dobrou nákupní příležitostí. Proto v době krátkodobě rozkolísaných trhů především  zachovejte chladnou hlavu. 

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář z USA: Je třeba očistec, ne peklo

Americký FED si definitivně zvolil cestu do recese, možná již na přelomu roku, možná později v roce 2023. Na rozdíl od evropských centrálních bank má za úkol nejen udržet inflaci v požadovaném koridoru, ale také zároveň udržet nezaměstnanost na uzdě. Ta dosáhla 3,7 %, zatímco inflace se drží na […]

Text: Redakce

Foto: Miroslav Hošek

29. 09. 2022

Štěpánek: ECB proplouvá mezi Skyllou a Charybdou vysoké inflace a nebezpečím fiskální havárie

Evropská centrální banka (ECB) je v mimořádně složité situaci – udržet soudržnost eurozóny a přitom bojovat s vysokou inflací. Na to, jak se ECB daří s těmito výzvami bojovat, odpověděl redakci Investujeme.cz Pavel Štěpánek, hlavní ekonom společnosti Fondee a bývalý člen bankovní rady ČNB.

Text: Milan Vodička

Foto: Fondee

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Karásek

  1 února, 2017

  Pokud se jedná o několikadenní růst cen na burze, nazývá se to rally. Slovo rallye je zde chybně. Pamatovat, abych to nemusel opakovat!

  Odpovědět

 • Jana Novotná

  6 února, 2017

  Koupila jsem pětileté dluhopisy české firmy s prorůstovým úrokem. Kombinovaná úroková sazba s pevným základem a pohyblivou části odvozenou od 6M Pribor mi zajišťuje nárůst výnosu při růstu mezibankovních sazeb. To je docela zajímavé řešení pro vyšší inflační očekávání.

  Odpovědět

 • Jan Svačina

  20 února, 2017

  Nedávno jsem sám řešil, kde a jak investovat. Přemýšlel jsem, jak se asi bude vyvíjet investiční trh v roce 2017, jak situaci ovlivní nový prezident v USA a mnoho jiných ekonomických a politických faktorů. Dlouhodobě jsem sledoval zprávy ze všech oblastí investování, které po mne připadají v úvahu. Dennodenně jsem sledoval mnohé investiční a finanční portály. Celkem mile mne překvapili na webtrader.cz. Jsou aktuální zprávy, přehledy kurzů měn, akcií, forexu. Rozhodně doporučuji nepodceňovat přípravu a dlouhodobě sledovat nejnovější zprávy a být tak včas připraven.

  Odpovědět

 • Martin

  21 února, 2017

  Zajímavé mi přišly v roce 2016 investice do P2P.

  V cizině http://www.mintos.com. V České Republice http://www.banking-online.cz a http://www.zonky.cz.

  Pak byly zajímavé investice do eshopů, které celkově v roce 2016 hodně rostly. Uvidíme, co s nimi udělá EET.

  Investice do domén mne spíš zklamaly. Přišlo mi, že se ten trh v ČR moc nehýbal.

  Odpovědět