Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Fidelity International: Rok 2016 je a bude rokem volatility

I když trhy zahájily rok 2016 s výraznou volatilitou, za první čtvrtletí letošního roku se slušně zotavily o cca 1 %. Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, ale není obrázek dalšího vývoje zcela jasný. I přes extrémní setrvačnost trhů se investiční prostředí začíná měnit. Odborníci očekávají další část roku nadále velmi volatilní.

Výraznou tržní volatilitu na počátku letošního roku umocnila dramatická rotace sektorů a značná makroekonomická a politická nejistota. „Trhy v první polovině prvního čtvrtletí roku 2016 poklesly, a to kvůli novým obavám z vývoje čínského růstu, jeho negativním dopadům na globální ekonomiku a pokračujícímu oslabení cen ropy. Ve druhé polovině čtvrtletí se nálada na trhu poněkud zlepšila, protože některá z těchto rizik oslabila a trhům navíc napomohla opatření centrálních bank,“ vysvětluje Amit Lodha, portfolio manažer Global Focus Fund společnosti Fidelity International. „Na druhou stranu posun do záporných úrokových sazeb v Evropě a Japonsku podle mého názoru vyvolal obavy, že centrální banky vyčerpaly své intervenční možnosti. Z hlediska investic je toto pro mne signál, že se prostředí proměňuje,“ zdůrazňuje Lodha.

Zatímco rok 2015 se vyznačoval růstem a biotechnologickými akciemi, letos biotechnologické firmy a růstové akcie zaznamenaly ty nejhorší výsledky. Naopak drahé kovy, kterým se v posledních třech letech vůbec nedařilo, ocel, spotřební zboží a veřejné služby zaznamenaly letos zatím nejlepší výsledky vůbec. „Trhy jsou nervózní a politická nejistota klidu nepřidá. Blíží se totiž referendum o Brexitu a jak ve Spojených státech, tak v Německu se letos chystají volby. V roce 2016 očekávám proto ještě více volatility,“ říká Lodha. „Tuto situaci ale vnímám spíše jako příležitost než jako problém. I nadále jsem přesvědčen, že portfolio zaměřené především na společnosti s udržitelným cenovým potenciálem a atraktivním oceněním bude v dlouhodobém horizontu i nadále ziskové,“ uzavírá Amita Lodha z Fidelity International. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.