Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Fidelity International: Německé volby trhy nerozhoupou

Investice 22.09.2017 | 17:43 0 Komentářů

Podle expertů Fidelity International proběhnou německé parlamentní volby, které se konají v neděli 24. září 2017, pravděpodobně bez velkých politických zemětřesení a neovlivní příliš trhy. Vláda nemůže být vytvořena bez jedné ze stávajících dvou velkých stran, a to je pro trhy pozitivní signál znamenající kontinuitu a stabilitu.    

Panuje všeobecné očekávání, že kancléřka Angela Merkelová v neděli počtvrté vyhraje volby. Podle Anny Stupnytské, globální ekonomky Fidelity International, ale její CDU velmi pravděpodobně nezíská tolik reprezentantů v Bundestagu, aby měla sama většinu. „Z pohledu trhů neočekávám výrazný vliv německých voleb, i když zdlouhavá koaliční vyjednávání by mohla mít negativní vliv. Vzniklá koalice může rozhoupat náladu na trhu, ale koalice CDU/SPD by byla pro budoucnost Evropy tím nejpozitivnějším výsledkem,“ míní Anna Stupnytská z Fidelity International.

Také podle Christiana von Engelbrechtena, manažera fondu Fidelity Germany Fund, hrají volby v Německu na trzích v současné době spíš vedlejší roli. Nyní nemůže být vytvořena vláda bez jedné ze stávajících dvou velkých stran a tyto dva bloky představují kontinuitu a stabilitu v Evropě. „Ekonomika země si stojí dobře. Nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni a bez ohledu na výsledek voleb a to, jak bude vypadat potenciální koaliční vláda, jsem pevně přesvědčen, že německé společnosti jsou založené na síle inovací a dynamice. Historie nám ukazuje, že byly vždy schopné se přizpůsobit regulačnímu a politickému prostředí,“ uvedl manažer německého fondu.

Von Engelbrechten uvedl jako příklad změnu německé politiky v oblasti klimatu, která byla spojena s přeskupením vládních pozic. „Navzdory množství nepříznivých podmínek a tvrdým jednáním mezi firmami a vládou se všem stranám podařilo nalézt rozumné řešení. To, že se všeobecně ví o německé schopnosti dosáhnout konsensu, je pro trhy uklidňující. Konsenzus je jednou ze silných stránek německé ekonomiky,“ zdůrazňuje Christian von Engelbrechten, manažer fondů Fidelity Germany Fund a dodává, „jsme velmi optimističtí v tom, že německé společnosti budou i v budoucnu hrát klíčovou roli v globální ekonomice.“ Politické události mají podle něho v podstatě pouze krátkodobé dopady na trhy. Dlouhodoběji působí spíš ekonomické faktory jako růst, recese nebo dramatické události, jako jsou finanční krize.Za velmi strategické pro budoucí vládu považuje von Engelbrechten podchycení tématu digitalizace. Zde bude podle něho nutnost velkých investic a potřeba souladu v postupech podnikového i státního sektoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.