Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Fidelity International: Jaká jsou čtyři největší investiční rizika pro rok 2016?

Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, makroekonomickou situaci v roce 2016 nejvíce ovlivní čtyři faktory: americký dolar, Fed, ropa a vývoj v Číně. Stěžejním tématem zůstane i globální divergence mezi USA a zbytkem světa, která je zároveň jednou z příčin volatility trhu. 

Dramatická korekce trhu od začátku roku vedla k tomu, že investoři do budoucna nehledí optimisticky, pokud jde o globální růstové vyhlídky, přičemž zpochybňují schopnost čínských úřadů zvládnout transformaci čínského hospodářství. V současné situaci tak kvůli těmto obtížím, ve spojení s přibývajícími strukturálními problémy, není snadné alokovat investice. „V prostředí pozdní fáze cyklu je vždy těžké se zorientovat. Jsem přesvědčen o tom, že tento rok je a bude rokem ochrany kapitálu spíše než jeho zhodnocení,“ tvrdí Amit Lodha, portfolio manažer Global Focus Fund společnosti Fidelity International. „Dle mého názoru makroekonomickou situaci v roce 2016 nejvíce ovlivní čtyři jevy: americký dolar, Fed, ropa a vývoj v Číně,“ dodává Lodha.

Americký dolar a Fed

Guvernérka americké centrální banky Janet Yellenová dala jasně najevo, že úrokové sazby zvyšovat nebude, dokud se ekonomika skutečně nerozehřeje. Pokud jde o postavení a kroky Fedu, měnové trhy byly spíše volatilnější než průměrné. „Zdá se, že intervence ve prospěch amerického dolaru trvající po dobu tří let, se nyní chýlí ke konci. Fed zřejmě letos zvýší sazby pouze párkrát a ne čtyřikrát, jak se zdálo na začátku roku,“ říká Amit Lodha z Fidelity International. Díky slabému americkému dolaru zaznamenaly rozvíjející se trhy jedno z nejlepších čtvrtletí za poslední tři roky. „Nejlepší výsledky v prvním čtvrtletí 2016 zaznamenaly drahé kovy a ocel, kterým se vloni vůbec nedařilo, a naopak loňským hvězdám – biotechnologickým firmám a růstovým akciím – se letos vůbec nedaří,“ doplňuje Lodha. „Se změnou trendu amerického dolaru pravděpodobně dojde k obrácení trendu i v některé z uvedených oblastí,“ upozorňuje Amit Lodha.

Ropa

Podle analytiků Fidelity International klesá v USA těžba z břidlice a trh se pravděpodobně ustálí v druhé polovině roku 2016 či v první polovině roku 2017. To zřejmě ovlivní cenu ropy, která se bude pohybovat na úrovni 50–60 USD, možná i vyšší. „Část tohoto očekávání se samozřejmě v cenách ropy odráží již nyní, když vzrostly až o 40 % oproti svému minimu na úrovni pod 30 USD. Nicméně ceny mají potenciál k dalšímu vzestupu, k čemuž může přispět slabý americký dolar a přehřívající se americká ekonomika,“ vysvětluje Amit Lodha z Fidelity International. „Myslím, že nás možná výhledově čeká mimořádný nárůst v oblasti energie, a pak bude ropný věk u konce,“ uzavírá problematiku Lodha.

Čína

Čína v loňském roce přistoupila ke značnému kvantitativnímu uvolňování v oblasti měnové politiky a podle Fidelity International se tato opatření konečně začínají promítat do ekonomiky. Údaje Indexu manažerů nákupu (PMI) se zlepšily a několik oceláren/cementáren hlásí po dvou letech posílení produkce. „Z toho vyplývá, že trhy se méně obávají vývoje v Číně než před třemi měsíci. Čínská ekonomika ale pořád není ze všeho venku, a tak stále čekáme na signály dalších reforem, které se zaměří na problém nesplácených úvěrů,“ komentuje Amit Lodha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.